Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilský prezident udělal bezprecedentní krok. Do Rio de Janeira posílá armádu, aby vymýtila zločin

Brazilský prezident udělal bezprecedentní krok. Do Rio de Janeira posílá armádu, aby vymýtila zločin

Bezpečnost v brazilském státě Rio de Janeiro by měla dostat pod své velení federální armáda. Rozhodl o tom v noci na dnešek brazilský prezident Michel Temer na jednání s několika ministry své vlády a s guvernérem státu Rio de Janeiro Luizem Fernandem Pezaem. Právě ten žádal o pomoc se zvládáním kriminality v tomto třetím nejlidnatějším brazilském státě. Podle Temera je nyní Rio takřka pod kontrolou organizovaného zločinu. Prezidentský dekret o nasazení armády musí ještě schválit parlament, který by o něm měl podle brazilského deníku O Globo hlasovat příští týden.

Dekret, jenž má být podle brazilského tisku zveřejněn dnes, předpokládá, že by velení nad policií ve státě Rio de Janeiro převzal generál Walter Braga Netto. Ten stojí v čele východního velitelství federální armády a už v roce 2016 měl na starost bezpečnost olympijský her v Riu de Janeiro.

Podle argentinského deníku La Nación jde o bezprecedentní krok. Brazilská federální armáda v minulosti zasahovala v různých státech této jihoamerické země, včetně Ria de Janeiro, ale vždy šlo o speciální operace na pomoc místním úřadům k zajištění pořádku. Nyní poprvé má převzít federální armáda velení plošně v celém státě, píše La Nación. Podle něj by tento krok měl trvat asi do konce letošního roku, i když podrobnosti dekretu nejsou ještě veřejně známy.

„Přijal jsem tato extrémní opatření, protože okolnosti si to žádají. Vláda učiní důrazné kroky pro vymýcení organizovaného zločinu,“ prohlásil Temer při oficiálním podpisu dekretu. Prezident také řekl, že organizovaný zločin nad státem na jihovýchodě země „skoro převzal kontrolu“. Podle agentury AP se očekává, že nařízení hlavy státu parlament schválí.

„Doufám, že intervence přinese ve velmi krátkém čase výsledky, protože víme, že toto je ta nejzazší možnost,“ řekl dnes ráno předseda brazilské poslanecké sněmovny Rodrigo Maia. Kontrola bezpečnosti je podle něj nedostatečná na ulicích i ve věznicích, ohrožuje ji organizovaný zločin a obchod s drogami.

Podle Institutu pro bezpečnost státu Rio de Janeiro kriminalita v loňském roce v tomto brazilském státě nebývale vzrostla. Počet vražd se zvýšil na 6371, což je proti předchozímu roku nárůst o 7,5 procenta a nejvíce od roku 2009.

Vyšší kriminalita byla i během tradičního karnevalu v metropoli Rio, který skončil ve středu. O život během pětidenní akce přišli mimo jiné tři policisté, hlášeny byly četné krádeže i napadení turistů a přepadení supermarketu. A to i přesto, že na bezpečnost během karnevalu dohlíželo na 17 000 policistů, což bylo asi o 40 procent více než loni.

Po oznámení mimořádných bezpečnostních opatření vznikly pochybnosti, zda bude moci brazilský kongres dál vyjednávat a eventuálně hlasovat o připravované důchodové reformě. Brazilské právo totiž neumožňuje v době intervence federální armády v některém ze států činit změny v ústavě, což zmíněná reforma vyžaduje. Prezident ale uvedl, že až kongres termín příslušného hlasování stanoví, vláda intervenci pozastaví, aby se hlasování mohlo uskutečnit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1