Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brexit by mohl být vzorem pro Turecko a Ukrajinu, zaznělo z Německa

Brexit by mohl být vzorem pro Turecko a Ukrajinu, zaznělo z Německa

Pobrexitové nastavení vztahů mezi Velkou Briánií a Evropskou unií je dobrým vzorem pro Turecko a Ukrajinu. V rozhovoru pro Westdeutsche Allgemeine Zeitung to řekl německý ministr zahraničních věcí Sigmar Gabriel.

Významný německý sociálně demokratický politik Sigmar Gabriel podle Westdeutsche Allgemeine Zeitung tvrdí, že vyjednávání o nastavení vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií by mohlo poskytnout návod pro budoucí uspořádání vztahů s Ukrajinou a Tureckem.

Turecko i Ukrajina dlouhodobě usilují o vstup do Evropské unie. Ani jedna ze zemí ale nesplňuje podmínky, které Unie vyžaduje. Geopolitická situace navíc takovým krokům není nakloněná. Vstup Ukrajiny do Evropské unie by znamenal ohrožení zájmů Ruska, které Ukrajinu považuje za svou zájmovou zónu. Turecké členství v Unii je komplikováno autoritativním režimem tamního prezidenta Recepa Erdogana.

Gabrielova teze předpokládá, že by obě země zůstaly sousedy Evropské unie, ale nebyly by členy schengenského prostoru. Otázkou zůstává, jak si Gabriel představuje například úpravu hospodářských pravidel mezi Unií a oběma zeměmi.

Sigmar Gabriel byl od listopadu 2009 do března 2017 předseda SPD. Od 17. prosince 2013 byl vicekancléřem Německa a od 27. ledna 2017 ministrem zahraničí ve třetí vládě Angely Merkelové. V letech 2005 až 2009 byl federálním ministrem životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti v první vládě Angely Merkelové. V roce 2013 se stal spolkovým vicekancléřem a ministrem hospodářství a technologií ve třetí vládě Angely Merkelové.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1