Brexit by mohl být vzorem pro Turecko a Ukrajinu, zaznělo z Německa | info.cz

Články odjinud

Brexit by mohl být vzorem pro Turecko a Ukrajinu, zaznělo z Německa

Pobrexitové nastavení vztahů mezi Velkou Briánií a Evropskou unií je dobrým vzorem pro Turecko a Ukrajinu. V rozhovoru pro Westdeutsche Allgemeine Zeitung to řekl německý ministr zahraničních věcí Sigmar Gabriel.

Významný německý sociálně demokratický politik Sigmar Gabriel podle Westdeutsche Allgemeine Zeitung tvrdí, že vyjednávání o nastavení vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií by mohlo poskytnout návod pro budoucí uspořádání vztahů s Ukrajinou a Tureckem.

Turecko i Ukrajina dlouhodobě usilují o vstup do Evropské unie. Ani jedna ze zemí ale nesplňuje podmínky, které Unie vyžaduje. Geopolitická situace navíc takovým krokům není nakloněná. Vstup Ukrajiny do Evropské unie by znamenal ohrožení zájmů Ruska, které Ukrajinu považuje za svou zájmovou zónu. Turecké členství v Unii je komplikováno autoritativním režimem tamního prezidenta Recepa Erdogana.

Gabrielova teze předpokládá, že by obě země zůstaly sousedy Evropské unie, ale nebyly by členy schengenského prostoru. Otázkou zůstává, jak si Gabriel představuje například úpravu hospodářských pravidel mezi Unií a oběma zeměmi.

Sigmar Gabriel byl od listopadu 2009 do března 2017 předseda SPD. Od 17. prosince 2013 byl vicekancléřem Německa a od 27. ledna 2017 ministrem zahraničí ve třetí vládě Angely Merkelové. V letech 2005 až 2009 byl federálním ministrem životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti v první vládě Angely Merkelové. V roce 2013 se stal spolkovým vicekancléřem a ministrem hospodářství a technologií ve třetí vládě Angely Merkelové.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud