Británie má nejmladší džihádistku. 18letá Safaa chystala útok na londýnské muzeum, používala kódovou řeč z Alenky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie má nejmladší džihádistku. 18letá Safaa chystala útok na londýnské muzeum, používala kódovou řeč z Alenky

Británie má nejmladší džihádistku. 18letá Safaa chystala útok na londýnské muzeum, používala kódovou řeč z Alenky
 
Osmnáctiletou dívku jménem Safaa Boular uznala porota vinnou z plánování teroristického útoku ve jménu Islámského státu. Podle serveru BBC chtěla udeřit na Britské muzeum v Londýně a je dosud nejmladší ženou, na kterou si justice v souvislosti s islámským terorismem ve Spojeném království došlápla.

Safaa podle obžaloby chystala cestu do Sýrii, kde se chtěla radikalizovat. Poté, co tam její snoubenec padnul, přikročila údajně k plánování útoku na londýnské Britské muzeum za použití střelné zbraně a granátů.

Její starší 22letá sestra dle BBC chystala útok nožem, ke kterému se už přiznala, a jejich matka vše kryla. Společně fungovaly jako výhradně ženská teroristická buňka.

Pozoruhodné je, že trojice žen měla komunikovat pomocí kódové řeči založené na pohádce Alenka v říši divů. 

Safaa si má dle BBC vyslechnout trest zhruba za šest týdnů.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.