Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie může zůstat v EU, ale za horších podmínek, tvrdí unijní vyjednavač pro brexit

Británie může zůstat v EU, ale za horších podmínek, tvrdí unijní vyjednavač pro brexit

Místo posílení pozice – vrtkavá židle. Přesně to je výsledek voleb pro britskou premiérku Theresu Mayovou. Sílící obavy, že Británie vyjde z vyjednávání o brexitu jako poražený a dohoda bude pro zemi nevýhodná, vedou k výzvám evropských lídrů, aby si Londýn odchod z Evropské unie rozmyslel. Nadějné nabídky ale mírní jeden z vyjednavačů Bruselu Guy Verhofstadt. Připouští, že by Británie mohla v unii zůstat, nebylo by to ale zadarmo. Přišla by o klíčové výhody, které v EU měla.

„Britská vláda uvedla, že zůstane u brexitu. To respektujeme, ale pokud by chtěli změnit názor, mají určitě otevřené dveře,“ řekl před dvěma dny pro Bloomberg TV německý ministr financí Wolfgang Schäuble, ke kterému se vzápětí přidal i nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron.

Nabídky Německa a Francie se však snaží krotit bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, který dnes zastupuje Evropský parlament při jednáních s Velkou Británií o brexitu. „Emmanuel Macron, nový francouzský prezident, mluvil o otevřených dveřích. Já souhlasím, ale stejně jako v Alence v říši divů nejsou všechny dveře stejné. Budou to zcela nové dveře – s novou Evropou, Evropou bez rabatů, bez složitostí, s reálnými pravomocemi a s jednotou. To jsou dveře do Evropy,“ prohlásil Verhofstadt.

Vyjednavač europarlamentu, který je známý svými horlivými projevy bez servítků, je dlouhodobým kritikem takzvaného britského rabatu – slevy z odvodů do společného rozpočtu, díky které země každý rok odvádí do unijní kasy o 5 miliard liber méně. Tu za Británii v roce 1984 vyjednala tehdejší premiérka Margaret Thatcherová. Kromě toho má země dojednané další výjimky – takzvané opt-outy, díky kterým země například nikdy nemusí přijmout společnou měnu euro. Právě o tyto výhody by Londýn podle Verhofstadta měl přijít, pokud by se rozhodl v EU zůstat.

O možném odvolání brexitu se začalo spekulovat po nedávných parlamentních volbách, které sice Konzervativní strana Theresy Mayové vyhrála, ztratila ale v parlamentu většinu. Výsledek voleb tak pravděpodobně zbrzdí začátek vyjednávání o odchodu země z Evropské unie. O očekávaných rozhovorech o brexitu se dnes mluvilo i na mezinárodní konferenci Prague European Summit.

„Musíme myslet nejenom na cíl vyjednávání, ale i na samotný proces,“ řekl zde český velvyslanec při EU Martin Povejšil, podle kterého budou rozhovory složité, přesto by bylo velmi špatné, kdyby po jednání zůstalo mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou napětí a pocit nespravedlnosti. Mělo by to totiž dlouhodobý dopad i na běžné vztahy mezi kontinentální Evropou a Londýnem.