Británie nasazuje proti teroristům dětské špiony. Vláda nebezpečné mise hájí | info.cz

Články odjinud

Británie nasazuje proti teroristům dětské špiony. Vláda nebezpečné mise hájí

Britská premiérka Theresa Mayová odráží kritiku, která se na britskou vládu snesla poté, co vyšlo najevo, že tajné služby a policie používají dětské špiony v operacích proti gangům, drogovým dealerům a teroristům. Mluvčí britské premiérky v pátek uvedla, že k nasazování dětských špionů dochází „velmi zřídka a v nevyhnutelných situacích“. 

Skutečnost, že britská policie a tajné služby nasazují do nebezpečných operací dětské špiony, odtajnil výbor pro sekundární legislativní kontrolu Sněmovny lordů minulý týden. Výbor ve své zprávě uvedl, že některým špionům ještě nebylo šestnáct let a pozastavil se nad tím, že kabinet plánuje poskytnout orgánům činným v trestním řízení větší svobodu ve využívaní dětí. Vláda navrhuje prodloužení doby, v níž musí dětští špioni projít opětovnou registrací, z jednoho na čtyři měsíce. 

Podle výboru by však mohla taková praxe být vážným rizikem pro duševní a fyzické zdraví dětí. „Obáváme se, že pokud umožníme mladým lidem účastnit se tajných akcí spjatých se závažnou trestnou činností po delší dobu, zvýší se riziko, které by to mohlo mít pro jejich duševní a tělesné blaho,“ stojí ve zprávě. 

Ministra vnitra pro otázky bezpečnosti Ben Wallace požadavek na prodloužení doby pro opětovnou registraci ospravedlňuje tím, že se občas nepodaří dokončit misi během jednoho měsíce a stažením špiona, který se infiltroval, mohou policie nebo tajné služby přijít o cenný zdroj informací. 

Používání dětí jako špionů po zveřejnění informace kritizují politici i neziskové organizace. Mluvčí premiérky Mayové se dnes pokusila obhájit verbování dětských špionů tím, že k jejich nasazení dochází „velmi zřídka a v nevyhnutelných situacích“. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud