Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie nedává dost za obranu, tvrdí institut. Nesmysl, cíl NATO překračujeme, hájí se vláda

Británie nedává dost za obranu, tvrdí institut. Nesmysl, cíl NATO překračujeme, hájí se vláda

Kolik peněz dává Velká Británie jako jeden z důležitých členů Severoatlantické aliance na obranu? Právě to je momentálně jedna z nejžhavějších otázek zahraničního dění. Mezinárodní institut pro strategická studia totiž uvedl, že země neplní vytyčený cíl dvou procent HDP, čímž vyvolal poprask na britské politické scéně. Vláda s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že hranici naopak překračuje.

„V roce 2016 splnily cíl vydávat na obranu (nejméně) dvě procenta svého HDP jen dvě evropské země NATO: Řecko a Estonsko.“ Věta Mezinárodního institutu pro strategická studia vyvolala na britské scéně poprask.

Byla to totiž právě ostrovní premiérka Theresa Mayová, která po schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ubezpečovala zbytek aliance, že USA budou dodržovat závazky. Výměnou za to měla přesvědčit ostatní evropské země, aby rovněž co nejdříve splnily zmíněný dvouprocentní cíl, což se drtivé většině z nich nedaří.

Teď to však vypadá, že sama Británie dohodu nedodržuje. Podle institutu spadl procentní podíl výdajů na obranu v britském rozpočtu na 1,98 procenta HDP. Mluvčí ministerstva obrany však čísla zpochybnil.

„Tato čísla jsou špatná. NATO má svá vlastní čísla, která ukazují, že dvouprocentní hranici naopak překračujeme,“ citoval ho deník Independent. „Náš rozpočet na obranu je největší v Evropě, druhý největší v NATO a roste.“

S jeho tvrzením ale nesouhlasí opoziční labouristé. Podle stínové ministryně obrany Nii Griffithové vláda změnila metody, kterými čísla počítá, aby vytvořila iluzi, že je vše v pořádku. Tvrdí, že zpráva ukázala na šokující selhání v plnění dohod.

„Před pár týdny premiérka poučuje naše spojence, že mají zvýšit výdaje na obranu, aby dosáhli dvouprocentního cíle, a nyní je jasné, že její vláda je neochotná se zavázat k poskytnutí nezbytných zdrojů pro obranu našeho národa,“ kritizuje Mayovou Griffithová.

Předseda výboru pro obranu, konzervativec Julian Lewis, však tvrdí, že je ve skutečnosti jedno, jestli vláda hranici dvou procent překročila.

„Ukazuje nám to nebezpečí toho škrábání se nad hranici. Lidé mluví o dvou procentech jako o cíli, ale to není cíl, je to minimum peněz, které by země měla utratit,“ vysvětluje Lewis.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link