Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie neví, jaký chce brexit. V zemi je zmatek a Mayová si jen půjčila čas, říká expert z LSE

Británie neví, jaký chce brexit. V zemi je zmatek a Mayová si jen půjčila čas, říká expert z LSE

Brexit je pořád jedna velká neznámá. Nikdo neví, co si pod ním představit, a to i proto, že v zemi zatím neproběhla žádná plnohodnotná debata. „Jediné, co víme, je, že britský parlament nyní nebude hájit to, co si premiérka Theresa Mayová představuje jako brexit,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ, který proběhl při příležitosti konání Prague European Summit, specialista na brexit z prestižní univerzity London School of Economics and Political Science (LSE) Tim Oliver. Jak silná v kramflecích je premiérka, která nedávno ztratila většinu v parlamentu, tváří tvář vyjednavačům z EU? Jak se to projeví v konečné dohodě? Čekají zemi předčasné volby? Může brexit inspirovat další země EU, třeba Českou republiku, aby upravila své vztahy s EU? Více si přečtěte v rozhovoru. 

V Bruselu dnes po roce od vyhlášení výsledků referenda odstartovala jednání mezi představiteli EU a britskou vládou o brexitu. Premiérka Theresa Mayová je zastáncem tzv. tvrdého brexitu. Dočkáme se ho?

Na úvod připomenu, proč Theresa May svolala volby. Chtěla posílit svou pozici v parlamentu, a to nejen kvůli brexitu, ale i domácím záležitostem. Chtěla získat více času na jednání o brexitu, protože řádné volby měly v Británii proběhnout v roce 2022 (brexit by měl proběhnout do roku 2020; pozn. red.). Jak jsme ale měli možnost vidět, nepovedlo se jí to. Mayová se v průběhu kampaně ukázala být mimořádně slabým lídrem. Je hodně rezervovaná. V soukromí taková není, bývá mnohem otevřenější. Snažím se dostat k tomu, že to bude mít nyní těžké.

V čem?

Výsledky parlamentních voleb přinesly situaci, která nemá jednoho vítěze. Každý něco vyhrál. Konzervativci získali dalších pět let ve vládě, ale ztratili většinu. Labouristická strana nevyhrála, ale posílila. Liberální demokraté nevyhráli, ale získali poslanecká křesla, což znamená, že jsou pořád ve hře. Skotská národní strana (SNP) ztratila hodně poslanců, ale pořád zůstává dominantní politickou silou ve Skotsku. Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) přišla o hodně voličů, ale podařilo se jí dostat zpátky Nigela Farage, což je prakticky to jediné, co ji nyní zajímá.

Kdo je Tim Oliver?
Tim Oliver je odborník na brexit, který působí v IDEAS LSE (London School of Economics and Political Science). Jeho specializací je vnitřní britská politika, vztahy Spojeného království s EU a transatlantické vztahy. Oliver vystudoval University of Liverpool a LSE a v minulosti pracoval v Horní sněmovně britského parlamentu a v celé řadě zahraničních think-tanků a akademických institucí v čele s German Institute for International and Security Affairs (Berlín), the SAIS Center for Transatlantic Relations, a the RAND Corporation (obě ve Washingtonu, D.C.)

Jak se v této situaci bude premiérce jednat o brexitu?

To je jedna velká neznámá. Volby nebyly o brexitu a od referenda, v němž Britové rozhodli o vystoupení z EU, se o něm vlastně vážně nedebatovalo. Nevíme, co to vlastně brexit je. Jediné, co víme, je, že parlament nyní nebude hájit to, co si Theresa Mayová představuje jako brexit. Ona mluví o tvrdém brexitu, ale to je pouze její představa. Jediné, co nám kdy řekla, je, že chce Británii mimo jurisdikci Soudního dvora EU a vnitřní trh EU, konec volného pohybu a obchodní dohodu. Kdyby ve volbách získala většinu, tak tohle by byl hard brexit.

A nyní?

Zní to zvláštně, ale my to vážně nevíme. A neví to ani Konzervativní strana Theresy Mayové. Nyní jsou v ní více slyšet proevropští konzervativci, které výsledky voleb povzbudily. To je třeba případ Skotska, které nechce, aby Británie vystoupila z EU, nebo Londýna.

Představu, co bude znamenat brexit, ale nemají ani labouristé, kteří ve volbách posbírali hodně hlasů od podporovatelů setrvání země v EU a voličů UKIP, kteří volili brexit. Takže vidíte, že ani oni nemají jasno. Neví to SNP, neví to UKIP. Je to zmatek.

To nejsou pro premiérku, která nyní jedná v Bruselu, příliš dobré vyhlídky…

Theresa Mayová měla před dnešním jednáním omezený čas na to, aby prodiskutovala se svými kolegy ve straně jednotlivé možné scénáře. Když se znovu podíváme na složení parlamentu, tak už to skutečně nebude o tom, co chce Theresa Mayová, ale co chce parlament a co bude ochoten podpořit.

Jak moc je Theresa Mayová oslabena v očích svých partnerů v Bruselu a co to může znamenat pro brexit?

Nesmíme zapomenout, že vítězem voleb je pořád ona. Ale je pravda, že tím, že deklarovala, že chce ve volbách posílit, ale ve skutečnosti ztratila, jí moc nepřidává. Theresa Mayová je opravdu mimořádně slabá a je vysoce pravděpodobné, že do dalších parlamentních voleb konzervativce nepovede. A nezáleží na tom, zda proběhnou v řádném termínu, nebo předčasně. Co nyní víme, je to, že neumí vést kampaň. Není v tom dobrá, nemá žádné charisma, je to taková studená dáma. S tím u voličů neprorazí. A ona to ví. Ví, že nyní má „vypůjčený“ čas.

Jak velká je pravděpodobnost, že proběhnou předčasné volby?

Konzervativci vědí, že předčasně volby nemohou dopustit, a to jednoduše proto, že voliči je nyní nechtějí. Kdyby to udělali, tak je tu velká šance, že by v nich uspěli labouristé. Nemuseli by rovnou získat většinu, ale určitě by uspěli a třeba by mohli sestavit menšinovou vládu.

Vraťme se ještě k postavení Theresy Mayové jako vyjednavačky brexitu. Poškodily ji výsledky britských voleb, v nichž přišla o většinu v parlamentu?

Když dříve prohlásila, že chce mít silnější většinu v parlamentu, aby mohla lépe vyjednat brexit, tak to byl naprostý nesmysl. Jen si představte, jak Theresa Mayová, která právě získala v parlamentu absolutní většinu, volá Angele Merkelové do Berlína nebo Emmanuelovi Macronovi do Paříže a říká, že chce tyto ústupky. Odpověď by byla stejná jako v případě situace, ve které je nyní. Je to její domácí záležitost. Ale tím, že Mayová řekla dopředu, že chce posílit svou pozici v parlamentu, ale nepovedlo se jí to, tak si pohoršila. Pokud by chtěla ústupky před volbami, tak by jednání o nich bylo mnohem snazší než nyní. Nyní bude záležet hlavně na tom, jak se k jednání postaví zbytek EU. Bude záviset na tom, jak moc se na to EU bude dívat jako na příležitost. Zda její představitelé uznají, že je potřeba se domluvit, a nebudou chtít nikoho trestat.

Je pozice Theresy Mayové silná natolik, že povede celá jednání o brexitu, které by podle původních mělo trvat dva roky? Hodně komentátorů mluvilo o tom, že by ji strana kvůli neúspěchu ve volbách mohla chtít odvolat…

Mayová bude zcela určitě lídrem na dalších šest měsíců. Co bude potom, už ale tak jasné není. Pokud se ukáže, že nedodržela, co slíbila, nebo že v něčem ustoupila, tak je možné, že jí někdo z jejích oponentů ve straně vyzve k odstoupení. Zároveň ale bude Konzervativní strana řešit velké dilema, aby takříkajíc s vaničkou nevylila i dítě. V zájmu konzervativců opravdu nejsou předčasné volby. Pozice Mayové není nyní nijak záviděníhodná. Je uvězněná mezi zastánci tvrdého brexitu a těmi, co by chtěli volnější podmínky. A jak už jsem říkal, v současném parlamentu mají tyto názory celkem silnou pozici.

K brexitu ale dojde tak jako tak…

Ano, dojde. Nějaká jeho forma určitě proběhne a Velká Británie za pár let vystoupí z EU. Nebude to jednoduché kvůli finančním záležitostem a právům občanů EU v Británii. Bude tu ale přechodné období, ve kterém budou vzájemné vztahy připomínat to, co mezi sebou má EU a třeba Norsko. Může to trvat klidně i pět let, uvidíme. To, co se stane Velké Británii, nezáleží ale jen na ní. Bude to i o tom, jak se promění eurozóna, jestli do ní vstoupí Česká republika nebo například Polsko.

EU stojí na začátku další éry, o které ale nikdo netuší, jak bude vypadat…

Někteří lidé v Británii si myslí, že EU pro ně zmizí. Ale to se nestane. Stejně tak ani pro EU nezmizí Velká Británie. Zůstaneme pořád spojení, ať už mluvíme o politice nebo ekonomice. Nebude to tedy černobílé, vždycky tu budou vazby. Pořád to bude padesát odstínů brexitu. Podívejte se na naši společnou historii. Británie vždycky měla padesát odstínů členství v EU. Není v Schengenu, nemá zavedené euro. V EU jsou ale i další země, které mají s EU vyjednané výjimky. Je tu více rychlostí vývoje. Nové to tedy bude pouze v tom, že oficiálně vystoupí nějaký stát, a vytvoří se tak nová úroveň vztahů, která tu dosud nebyla.

Budou následovat další „exity“?

Další vývoj EU v příští dekádě nebude o tom, že by některý z jejích členů vystoupil. Bude to spíše o tom, že některé státy se v integraci zpozdí, nebo si sami vyberou, že se zpozdí. Krátce po referendu se mluvilo o tom, aby se brexit udělal šikovně a chytře, protože pokud EU zvládne brexit, zvládne i grexit. Nepočítám tedy s tím, že by se některá země rozhodla odejít po vzoru Británie.

Británie je navíc jasnou ukázkou toho, do jakého zmatku se můžete dostat. Političtí reprezentanti v jiných zemích EU si moc dobře uvědomují, že tu nejsou žádné jiné varianty, jaké má Británie. Je to jaderná velmoc, je stálým členem Rady bezpečnosti, má vazby s USA a napojení na Commonwealth. Jak by mohla z EU vystoupit taková země, jako je ČR, která je obklopena EU? Připomíná mi to písničku od Eagles Hotel California, kde se zpívá: můžeš se odhlásit, kdykoliv chceš, ale nemůžeš nikdy odejít.

Od referenda proběhl rok. Je Británie, co se týče brexitu, pořád tak rozdělená? Nebo se něco od té doby změnilo?

Země je pořád rozštěpená. Lidé tehdy hlasovali pro brexit, protože se v nich během posledních deset let utužovaly názory o Evropě a postavení Britů v ní. Lidé si také spočítali přínosy, na což měla velký vliv kampaň za vystoupení z EU, která přesně na toto cílila. Hodně tehdy také udělala kampaň, která nebyla vedena v pozitivním duchu. Na lidech se to podepsalo. Pokud by lidé měli vyjmenovat pět důvodů, proč je EU dobrá pro Británii, a dalších 5 proč není, tak i ti, co patřili do tábora zastánců setrvání v EU, by měli problém s vyjmenováním přínosů. Je tu také pořád „pachuť“ po politicích, jako je Nigel Farage nebo Boris Johnson, kteří naprosto otrávili debatu. Tohle všechno platí i po roce.

Nezvedl se zájem o Evropu u mladých lidí, kteří tehdy nepřišli k referendu?

Příliš ne. Jen bych ale podotkl, že mladí lidé k referendu přišli, ale ne v masách, které by byly bývaly potřeba. Ve věkové skupině 18-45 let by byla bývala nutná volební účast ve výši 93 %, aby to nějak ovlivnilo výsledek. Ve skupině 18-25 dokonce 110 %. Možná by to bylo dneska vyšší, ale o moc ne.

Bylo by však určitě zajímavé sledovat, jaký dopad by v tomto ohledu měl efekt lídra labouristů Jeremyho Corbyna, který v kampani před referendem o brexitu nehrál žádnou roli. Kdyby tehdy používal argumenty, k jakým sahal nyní před volbami, tak by to také bylo jiné. Ale určitě by nehlasovalo více lidí pro setrvání země v EU, nyní ještě ne.

A jsme zase na začátku, v Británii ještě pořád neproběhla plnohodnotná debata, co vlastně požadujeme a co od brexitu čekáme. A to ani ve Skotsku, u kterého máme tendenci si myslet, že je více proevropské. I tady je ale zakořeněn hluboký euroskepticismus. Třetina voličů SNP hlasovala pro brexit. Skotové třeba nechtějí euro, je to pro ně stejně toxické jako pro Angličany.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1