Británie se propadá do politické krize. Nad osudem brexitové dohody i Mayové visí otazník | info.cz

Články odjinud

Británie se propadá do politické krize. Nad osudem brexitové dohody i Mayové visí otazník

Ačkoliv britská vláda včera schválila návrh dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie, země čelí vážné politické krizi. Podoba dohody rozděluje politiky i veřejnost a podle ostrovních médií se nedá vyloučit pád vlády. Ve hře je také stále brexit bez dohody. 

Premiérka Theresa Mayová včera svedla těžkou pětihodinou kabinetní bitvu, z níž nakonec vyšla vítězně. Podporu vlády k dohodě o brexitu se jí nakonec povedlo získat, oddechnout si však zdaleka nemůže.

Kvůli znění dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie hned ráno rezignoval na svůj post ministr pro brexit Dominic Raab a o několik hodin později ho následovala i ministryně práce Esther McVeyová či státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara. 

Právě otázka Severního Irska budí největší kontroverze z celého téměř šesti set stránkového dokumentu. Řešení celního režimu na hranici mezi Irskem, které zůstává v EU, a Severním Irskem, které je součástí Velké Británie, se ministrům nezamlouvá. Oba vyslovili obavy, že dohoda ohrozí britskou územní celistvost. 

„Od názoru, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, jsme se přesunuli k postoji, že jakákoli dohoda je lepší než žádná dohoda,“ zkritizovala McVeyová.

Nesouhlas se zněním dohody vyslovili už i severoirští unionisté a výhrady k aktuálnímu dění mají také britští opoziční labouristé. „Tohle je dvacátý ministr, který odešel z vlády Theresy Mayové za její dvouleté působení ve funkci premiérky. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu a zjevně není schopna docílit brexitové dohody, která by měla podporu byť jen jejího kabinetu – nemluvě o parlamentu a lidu naší země,“ nechal se slyšet stínový ministr pro úřad vlády Jon Trickett.

O stabilitě vlády mají pochyby i britští novináři, kteří spekulují o dalších odchodech z kabinetu. „Theresa Mayová má nyní vážné problémy. Zraky všech se upírají na (ministra životního prostředí) Michaela Govea, (ministra zahraničí) Jeremyho Hunta a (ministra vnitra) Sajida Javida. Jestli dnes odejdou také, bude to pro ni konec,“ napsal politický editor bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn.

Premiérka Mayová musí nyní získat pro dohodu podporu britských zákonodárců, což bude velmi obtížné. „Dojednaný kompromis vytvořený po jednáních Bruselu s Londýnem sjednocuje proti Mayové zastánce i odpůrce brexitu; obávají se, že Spojené království zůstane podrobené pravidlům EU po několik let, ale už do nich nebude moci mluvit,“ napsala AFP.

Premiérka Mayová se snaží uklidnit situaci. Dnes na půdě parlamentu zdůraznila, že návrh dohody podpořený ve středu jejím kabinetem není konečnou verzí. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.

Odchod Spojeného království z Evropské unie se podle ní ale neobejde bez obtížných rozhodnutí. Mayová v této souvislosti poukázala na to, že ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel. „Volba je jednoduchá. Můžeme si vybrat odchod bez dohody, podstoupit riziko neuskutečnění brexitu, nebo se sjednotit a podpořit tu nejlepší dohodu, která mohla být dojednána,“ prohlásila v emotivním projevu ministerská předsedkyně.

Britská premiérka ale zároveň nevyloučila, že země vystoupí v březnu příštího roku z EU bez dohody. Na tento scénář se vláda podle ní i nadále připravuje. Zvážit setrvání Británie v EU premiérka odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud