Články odjinud

Británie v hledáčku teroristů: Tajné služby letos zmařily devět atentátů

Británie v hledáčku teroristů: Tajné služby letos zmařily devět atentátů

Devět teroristických útoků zmařily v uplynulých dvanácti měsících bezpečnostní složky v Británii. Vládu premiérky Theresy Mayové o tom na dnešním zasedání informoval ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker. Spojené království se letos stalo terčem pěti dokonaných atentátů.

„Pan Parker řekl, že se za poslední rok podařilo zabránit devíti teroristickým útokům,“ uvedl mluvčí vlády. Další podrobnosti nesdělil.

Při pěti atentátech, které navzdory snahám tajných služeb teroristé letos spáchali, zahynulo celkem 36 lidí. Nejtragičtějším byl květnový sebevražedný útok v multifunkční hale v Manchesteru, při kterém zahynulo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grandeové. Pět lidí se stalo už v březnu obětí teroristického útoku na Westminsterském mostě a u parlamentu v Londýně. Osm lidí zahynulo v červnu při atentátu na mostě London Bridge a na Borough Market. Dva týdny nato zahynul jeden člověk, když dodávka najela do davu muslimů u mešity v městské části Finsbury Park na severu Londýna. Zářijová exploze ve vlaku londýnského metra pak vážně zranila několik lidí.

Parker v nedávném projevu uvedl, že ohrožení islamistickým terorismem je vyšší než kdy v minulosti. Hovořil dokonce o „dramatickém nárůstu ohrožení“. MI5 podle něj v současnosti vyšetřuje 500 případů spojených s terorismem, do kterých je zapleteno 3000 lidí.

Dnes Parker podle vládního mluvčího kabinet varoval, že porážka teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku neznamená, že se ohrožení Británie terorismem sníží. Na sociálních sítích se podle ředitele MI5 v současnosti naopak objevuje stále více výzev k útokům v Británii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud