Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británii hrozí po odchodu z EU problémy. Nezvládne omezit příliv cizinců, tvrdí think tank

Británii hrozí po odchodu z EU problémy. Nezvládne omezit příliv cizinců, tvrdí think tank

Velká Británie bude mít po tzv. brexitu potíže se změnou imigračního systému. Tvrdí to studie think tanku Institute for Government. Podle něj tak zřejmě v prvních letech po odchodu z Evropské unie nedojde k omezení migrace.

Byl to jeden z hlavních důvodů, které voliči zmiňovali v odpovědích na dotaz, proč v loňském referendu hlasovali pro brexit. Regulovat příliv migrantů, kteří do země přijíždí pracovat. Jenže, jak se nyní ukazuje, nebude to tak snadné.

Podle zprávy Institute for Government, nezávislého think tanku soustředícího se na efektivitu vládnutí, není Británie připravená na změnu dosavadního imigračního systému. Zřejmě se tak nepovede ho spustit hned v dubnu 2019, kdy má země z unie definitivně odejít.

Pokud se dohoda o pohybu pracovních sil mezi Británií a EU odsune až na konec vyjednávání o podmínkách brexitu, bude Spojené království na nový imigrační systém čekat ještě několik let po odchodu ze společenství. V takovém případě země zřejmě nezvládne migraci omezit.

„Exitující systém pro to není vhodný,“ poukazuje think tank. Dodává, že státní zaměstnanci se budou muset připravit na nával žádostí o trvalý pobyt. Pokud by po odchodu z EU nastal chaos, mohly by na to doplatit některé státní instituce. Například zdravotní systém NHS zaměstnává 55 tisíc občanů ze zemí EU.

Zpráva však zároveň tvrdí, že je šance vytvořit lepší imigrační systém než je ten současný. „Brexit je možnost navrhnout systém tak, aby byl efektivnější a méně zatěžoval zaměstnavatele,“ praví autor studie Joe Owen.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1