Britové hromadně žádají o nová občanství. Bojí se brexitu a chtějí i to české | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové hromadně žádají o nová občanství. Bojí se brexitu a chtějí i to české

Britové hromadně žádají o nová občanství. Bojí se brexitu a chtějí i to české

Z Britů se hromadně stávají Francouzi. Alespoň to vyplývá ze statistik, které zveřejnil francouzský tisk. Za poslední rok totiž skoro trojnásobně vzrostl počet žádostí o udělení občanství. Z Britů se stávají Francouzi, protože mají obavu, jak bude Evropský prostor vypadat po brexitu a zda obyvatelé britských ostrovů budou mít nadále stejná práva a možnosti jako lidé ze zemí Evropské unie. Roste i počet Britů, kteří chtějí české občanství, zatím jich letos úřady přijaly 16. Za celý loňský přitom o status požádalo jen 19 Britů.

Za poslední rok se počet britských žádostí o francouzské občanství zvýšil o 250 procent. Stojí o něj podle webu Politico hlavně ti, kteří doteď mohli díky přívětivým evropským podmínkám na území cizího státu bez problému pobývat. To by se ale mohlo po dokončení brexitu změnit.

Právě postavení Britů v Evropě a práva Evropanů v Británii musí ještě vyjednavači brexitu dořešit. Zatím není jasné, jaké budou možnosti volného cestování a pobytu. Předpokládá se ale, že pravidla by se oproti současným přívětivým mohla změnit.

V roce 2015 požádalo v zemi galského kohouta o občanství 385 Britů. Loni jich bylo už 1 363. A zvyšují se také celkově žádosti Britů o nová občanství. Podle úředních statistik se loni 2 865 Britů stalo také občany Německa. To je oproti předchozímu roku nárůst o 361 procent.

Výrazně prý také vzrost zájem o irské pasy. Tamní úřady dokonce v únoru uvedly, že nestíhají odbavovat všechny nové zájemce a musely najmout pomocné síly.

Jaké bude nové postavení Britů v rámci Evropské unie, zatím není jasné. Rozhodnou o tom vyjednávání o brexitu, která začala v pondělí. Za britskou stranu je vyjednavačem David Davis, který uvedl, že chce s Evropou dohodnout „nové, hluboké a zvláštní partnerství“. Za státy Evropské unie jedná Michel Barnier. Ten řekl, že v první řadě je při vyjednávání potřeba zabývat se nejistotami, které brexit představuje pro běžné občany. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.