Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové napínají ohledně brexitu. „Můžeme začít, stačí aby přijela návštěva,“ vzkazuje Juncker

Britové napínají ohledně brexitu. „Můžeme začít, stačí aby přijela návštěva,“ vzkazuje Juncker

Oslabení konzervativců Theresy Mayové a patová situace po britských předčasných sněmovních volbách znamenají další ránu pro brexit. Není jasné, jakou vládu ostrovní království bude mít a jaký bude její postoj k Evropské unii. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v Praze uvedl, že Brusel je na jednání připravený a doufá, že se celá záležitost obejde bez dalších zdržení, která posilují nejistotu.

Co se týká komise, my jsme připraveni zahájit jednání zítra ráno v půl desáté,“ řekl Juncker v lehké nadsázce. Dodal, že Brusel čeká, „až přijede návštěva z Londýna“ a že je překvapený.

Juncker doufá, že se začátek klíčových rozhovorů, které mají nastavit budoucí vztahy Unie a Britů, nijak výrazně nezpozdí, i když v dřívějších odpovědích pro novináře byl otevřeně skeptický. Věří, že výsledek voleb na rozhovory nebude mít zásadní dopad.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes připustil, že po britských parlamentních volbách není nyní zřejmé, kdy jednání začnou. Podle unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera by měly odstartovat prostě ve chvíli, kdy na ně bude Británie připravená.

Tusk v první reakci na britské hlasování upozornil, že je ale zcela jasný termín konce těchto rozhovorů a na twitteru varoval před tím, aby se v důsledku jejich nezvládnutí obě strany rozešly bez dohody.

Barnier na stejné sociální síti zdůraznil, že časový plán a pozice EU je jasná. "Dejme hlavy dohromady a dosáhněme dohody," napsal. Barnier dosud uváděl, že rozhovory mezi EU a Londýnem začnou v týdnu od 19. června.

Diplomatické zdroje ČTK obeznámené s přípravou rozhovorů uvádějí, že ještě ve čtvrtek, tedy v den britských voleb, počítala EU s tím, že by se příští týden odehrála první "jednání o jednáních". Tedy o praktické stránce nastávajících rozhovorů - kde se bude jednat, s jakou frekvencí, kdo se kdy s kým přesně setká a nad jakou konkrétní agendou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1