Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové omylem vypálili raketu na USA. Premiérka Mayová o testu věděla

Britové omylem vypálili raketu na USA. Premiérka Mayová o testu věděla

Ještě o víkendu britská premiérka Theresa Mayová odmítala říct, zda věděla o neúspěšném testu rakety, který se uskutečnil jen pár týdnů před klíčovým hlasováním parlamentu o obnovení flotily jaderných ponorek. Podle zdrojů z námořnictva se střela měla odklonit z původní dráhy letu směrem k USA. Mluvčí Mayové dnes potvrdila, že premiérka o testu věděla, dostala však prý informaci, že operace proběhla úspěšně.     

Britský list Sunday Times v neděli s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele královského námořnictva napsal, že červnová zkouška rakety Trident II D5 bez jaderné hlavice odhalila „vážnou vadu“. Raketa se měla po odpálení u amerického pobřeží odklonit z naprogramované dráhy a zamířit na Spojené státy.

V nejvyšším vedení prý toto selhání vyvolalo velkou paniku. Na veřejnost informace nepronikla. Britská vláda proto čelí podezření, že neúspěšný test ututlala kvůli hlasování, které se v tamním parlamentu odehrálo o několik týdnů později. Britští poslanci tehdy na naléhání britské premiérky po pětihodinové rozpravě odhlasovali obnovu zastarávající flotily ponorek s jadernými střelami Trident.

Mayová se o víkendu hned několikrát odpovědi na otázku, zda o incidentu věděla, když přesvědčovala poslance, vyhnula. V pondělí nicméně prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že o testu rakety zprávy měla. Odmítla ale potvrdit, že došlo k odklonu z plánované dráhy letu. Místo toho její mluvčí uvedla, že Mayová dostala informaci, že test rakety byl úspěšný, protože ponorka i její posádka byly schopné pokračovat ve službě.

Podobně jako Downing Street mluví v rozporu s kolujícími informacemi i námořnictvo. To zdůraznilo, že se jednalo o úspěšnou operaci.  „Máme naprostou důvěru v náš program jaderného odstrašení,“ ujistilo veřejnost.

Britští poslanci ale nešetří kritikou. Považují za neomluvitelné, že jim Mayová informaci před tak citlivým hlasováním zatajila. „Musí se omluvit,“ zveřejnila na twitteru poslankyně Caroline Lucasová.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744