Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové řekli, kdo o víkendu vraždil v Londýně. Jeden terorista byl z Pákistánu, další ze severní Afriky

Britové řekli, kdo o víkendu vraždil v Londýně. Jeden terorista byl z Pákistánu, další ze severní Afriky

Britská policie zveřejnila identitu dvou ze tří teroristů, kteří v sobotu zabili v Londýně sedm lidí. Jeden z útočníků se narodil v Pákistánu, ale byl britským občanem, v minulosti byl v hledáčku tajných služeb. Druhý útočník byl marocko-libyjského původu. Policie uvedla, že pracuje na ověření identity třetího atentátníka.

Jako britský občan byl jmenován 27letý Churám Butt, který žil ve východolondýnské čtvrti Barking. V Barkingu žil i druhý útočník Rašíd Redouane, který britským úřadům dříve znám nebyl a který používal i jméno Rašíd Elkhdar. Redouanův věk není přesně znám, neboť udával dvě data narození, vysvětlila agentura AP.

O Butta se v minulosti zajímala policie i tajná služba MI5. "Nebyly ale žádné důkazy, že by plánoval útok," citovala televize Sky News náměstka šéfky londýnské policie Marka Rowleyho.

Podle dřívějších informací médií dokonce jeden z útočníků v minulosti vystupoval v televizním dokumentu „Džihádisté od vedle“ a radikalizoval v parku mládež. Zpravodajské služby tak o něm musely mít téměř perfektní informace, přesto jim proklouzl.

Britská premiérka Theresa Mayová je po sobotním teroristickém útoku pod tlakem opozice i médií za to, že jako dlouholetá ministryně vnitra snížila početní stavy policie. Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn ministerskou předsedkyni vyzval k rezignaci.

V zemi se ve čtvrtek konají parlamentní volby, kde podle Corbyna mají možnost voliči vystavit Mayové vysvědčení. Hlasování v reakci na atentát odloženo nebude, bude se ale konat za přísných bezpečnostních opatření.

Policie mezitím pokračuje ve vyšetřování atentátu, který si v Londýně v noci na neděli vyžádal sedm obětí. Spekuluje se, že jeden z trojice teroristů žil v Irsku. Policie podniká razie a dosud zadržela 12 lidí. Identifikace zraněných a mrtvých ještě neskončila, Češi mezi nimi ale podle informací českého ministerstva zahraničí nejsou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1