Britové se islamistů nezbaví. Nebezpečné radikály není kam vyhostit a nikdo to nechce platit | info.cz

Články odjinud

Britové se islamistů nezbaví. Nebezpečné radikály není kam vyhostit a nikdo to nechce platit

Velká Británie má problém. Podle analýzy, kterou si před lety zadala nynější premiérka Theresa Mayová a která byla v tichosti publikována minulý měsíc, může země vyhošťovat džihádisty, kteří představují nebezpečí pro národní bezpečnost, pouze do dvou zemí současně. Proces je totiž drahý, složitý, a teroristé se často schovávají za lidskoprávní legislativu. Informoval o tom The Telegraph.

Podle dlouho očekávané zprávy, kterou zadala britská premiérka Theresa Mayová ještě z pozice ministryně vnitra, vyšlo najevo, že Britové nemohou deportovat nebezpečné džihádisty, kteří představují riziko pro britskou národní bezpečnost do mnoha zemí: namátkou třeba do Libye, Sýrie, Egypta či Jemenu. A v zemích, kam je podle práva deportovat smějí, je proces vyhoštění natolik komplikovaný a finančně nákladný, že úřady dokáží vyjednávat pouze se dvěma státy zároveň.

Podle experta na mezinárodní právo Cliva Walkera, která se na vypracování zprávy podílel, počet radiálních džihádistů, kteří se takto vyhnou deportaci, rozhodně překročí čtyři desítky. Jedná se přitom často o různé náboženské kazatele, kteří dále rekrutují a radikalizují nové stoupence džihádu.

Islámští teroristi nás honí po ulicích jak zajíce, EU paralyzuje korektnost, říká velvyslanec Kmoníček autor: INFO.cz

Podle britského deportačního práva může země podezřelé vyhostit v případě, že je zaručeno, že ve své zemi nebudou oběťmi mučení či jiných perzekucí. Za posledních 13 let se proto Britům na základě tohoto mechanismu podařilo vyhostit jen jedenáct osob – devět do Alžírska a dvě do Jordánska. Oproti ostrovní zemi, Francie za stejnou dobu vyhostila okolo 120 lidí podezřelých z podpory terorismu.

Jeden z nejvýznamnějších deportačních případů, které Velká Británie v posledních letech vedla, byl spor o vyhoštění radikálního klerika abú Katady. Proces se tehdy vlekl osm let a vládní účet zatížil náklady ve výši 1,7 milionu liber, uvádí server Telegraph.

„Deportace s ohledem na bezpečnost deportovaných v jejich domovských zemích zůstává podstatným nástrojem, díky kterému můžeme vyhostit osoby, které nám vyhrožují a zároveň zajistit, že naplňujeme naše mezinárodní lidskoprávní závazky,“ komentovalo zprávu britské ministerstvo vnitra.

Islám zažívá pošahaný národní obrození, terorismus není náhoda, říká cestovatel Přibáň autor: INFO.cz

Ve Velké Británii od března letošního roku zemřelo při třech teroristických útocích islamistů 35 lidí. Udeřili na Westminsterském mostě, Londýnském mostě nebo v manchesterské aréně. Jiné podobné akce se úřadům podařilo odhalit a překazit.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud