Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové se islamistů nezbaví. Nebezpečné radikály není kam vyhostit a nikdo to nechce platit

Britové se islamistů nezbaví. Nebezpečné radikály není kam vyhostit a nikdo to nechce platit

Velká Británie má problém. Podle analýzy, kterou si před lety zadala nynější premiérka Theresa Mayová a která byla v tichosti publikována minulý měsíc, může země vyhošťovat džihádisty, kteří představují nebezpečí pro národní bezpečnost, pouze do dvou zemí současně. Proces je totiž drahý, složitý, a teroristé se často schovávají za lidskoprávní legislativu. Informoval o tom The Telegraph.

Podle dlouho očekávané zprávy, kterou zadala britská premiérka Theresa Mayová ještě z pozice ministryně vnitra, vyšlo najevo, že Britové nemohou deportovat nebezpečné džihádisty, kteří představují riziko pro britskou národní bezpečnost do mnoha zemí: namátkou třeba do Libye, Sýrie, Egypta či Jemenu. A v zemích, kam je podle práva deportovat smějí, je proces vyhoštění natolik komplikovaný a finančně nákladný, že úřady dokáží vyjednávat pouze se dvěma státy zároveň.

Podle experta na mezinárodní právo Cliva Walkera, která se na vypracování zprávy podílel, počet radiálních džihádistů, kteří se takto vyhnou deportaci, rozhodně překročí čtyři desítky. Jedná se přitom často o různé náboženské kazatele, kteří dále rekrutují a radikalizují nové stoupence džihádu.

1080p 720p 360p
Islámští teroristi nás honí po ulicích jak zajíce, EU paralyzuje korektnost, říká velvyslanec Kmoníček

Podle britského deportačního práva může země podezřelé vyhostit v případě, že je zaručeno, že ve své zemi nebudou oběťmi mučení či jiných perzekucí. Za posledních 13 let se proto Britům na základě tohoto mechanismu podařilo vyhostit jen jedenáct osob – devět do Alžírska a dvě do Jordánska. Oproti ostrovní zemi, Francie za stejnou dobu vyhostila okolo 120 lidí podezřelých z podpory terorismu.

Jeden z nejvýznamnějších deportačních případů, které Velká Británie v posledních letech vedla, byl spor o vyhoštění radikálního klerika abú Katady. Proces se tehdy vlekl osm let a vládní účet zatížil náklady ve výši 1,7 milionu liber, uvádí server Telegraph.

„Deportace s ohledem na bezpečnost deportovaných v jejich domovských zemích zůstává podstatným nástrojem, díky kterému můžeme vyhostit osoby, které nám vyhrožují a zároveň zajistit, že naplňujeme naše mezinárodní lidskoprávní závazky,“ komentovalo zprávu britské ministerstvo vnitra.

1080p 720p 360p
Islám zažívá pošahaný národní obrození, terorismus není náhoda, říká cestovatel Přibáň

Ve Velké Británii od března letošního roku zemřelo při třech teroristických útocích islamistů 35 lidí. Udeřili na Westminsterském mostě, Londýnském mostě nebo v manchesterské aréně. Jiné podobné akce se úřadům podařilo odhalit a překazit.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744