Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové zamítli Pákistánce žádost o vízum, protože je svobodná. Báli se, že už neodjede

Britové zamítli Pákistánce žádost o vízum, protože je svobodná. Báli se, že už neodjede

Britští úředníci odmítli udělit vízum pákistánské žadatelce, která se měla ve Spojeném království zúčastnit celosvětové konference zelených politických stran. Své rozhodnutí odůvodnili tím, že u ní jako u svobodné ženy bez závazků existuje riziko, že už se nebude chtít vrátit do své země.

Nejmenovaná žadatelka požádala britské úřady o pětidenní vízum, aby se jako členka pákistánské delegace zelených zúčastnila celosvětové konference zelených politických stran, která od úterý probíhá v Liverpoolu.

K jejímu údivu však na imigračním žádost zamítli, protože ji vyhodnotili jako potencionální migrantku. Úředníkům přišla podezřelá skutečnost, že je svobodná. „Domnívám se, že v Pákistánu nemáte natolik silné vazby, abyste měla motivaci opustit Spojené království,“ píše se dle The Independentu v odůvodnění zamítnutí žádosti o vízum.  

Úředníci svůj argument dále podkládají poukazem na skutečnost, že žena se předtím nikdy nezúčastnila podobné konference ve Spojeném království, ani žádné jiné cizí zemi. Náklady na několikadenní cestu do Velké Británie navíc desetinásobně překračují ženin měsíční příjem.

Čelní představitelka Zelené strany Anglie a Walesu Caroline Lucasová označila jednání britských úředníků za „ostudu“ a vyzvala k přehodnocení rozhodnutí. „Tohle bizarní zamítnutí víza je nejen naprosto nesmyslné, ale také velmi urážlivé,“ uvedla pro the Independent. Ministerstvo vnitra vzkázalo, že „každou žádost posuzuje individuálně v souladu s britskými imigračními zákony“.

Pákistánská politička není jediná, kdo si musí nechat ujít kongres v Liverpoolu. Server Buzzfeed před několika dny informoval o tom, že britské úřady odmítly udělit vízum generálnímu tajemníkovi ugandské strany zelených a předsedovi Východoafrické svazu zelených Thomasi Kentosovi Bakyayitovi, protože dle nich nemá dostatečný příjem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744