Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská královna je potomkem proroka Mohameda. Média oprášila senzaci, expert jim dává za pravdu

Britská královna je potomkem proroka Mohameda. Média oprášila senzaci, expert jim dává za pravdu

Na Blízkém východě a v Pákistánu se opět objevily zprávy, že britská královna je potomkem zakladatele islámu proroka Mohameda. S poměrně velkou pravděpodobností tomu tak skutečně je.

Podle časopisu The Economist jsou reakce muslimů na tyto zprávy smíšené. Někteří to pokládají za britskou intriku a pokus obnovit britské koloniální impérium. Další zase doufají, že Alžbětin syn princ Charles, oficiální následník trůnu, je patronem Oxfordského centra pro islámská studia a že by se v budoucnu mohl více zastávat muslimů či dokonce přijmout jako král muslimský titul „velitel věřících.“ Není přitom jasné, proč se tahle zpráva právě nyní znovu objevila například v marockém a pákistánském tisku. V médiích se totiž objevuje opakovaně v různých vlnách od začátku osmdesátých let minulého století.

V roce 1986 dokonce potvrdil příbuzenství britské královské rodiny s rodinou proroka Mohameda vydavatel Burke’s Peerage, tedy seznamu britských šlechticů a jejich rodokmenů vycházející už od roku 1826. Burke’s Peerage je v tomto směru považovaná za autoritu. Nezávisle pak příbuzenství proroka Mohameda a britské královny potvrdil i bývalý egyptský velký muftí Ali Gomaa považovaný za jednoho z nejrespektovanějších muslimských učenců a právníků.

Příbuzenství anglické královny a prorokovy rodiny má vycházet z toho, že jednou z jejích příbuzných byla princezna Zaida, která uprchla v 11. století ze španělské Sevilly před nájezdy afrických Berberů, Almorávidů ke dvoru krále Alfonse IV. Kastilského. Tam údajně přijala křesťanství a spolu s Alfonsem měli syna Sancha a později údajně dvě další děti. Jejich potomci byli předci králů Kastílie a Portugalska a odtud míří pokrevní příbuzenství k anglickému králi Edwardu IV. a odtud k současné královské rodině.

Podle některých genealogů to ale není zcela jasné, zejména pokud jde o Zaidu samotnou a její děti. Zpochybňují, že Zaida byla skutečně příbuznou Proroka Mohameda přes Mu'tamida bin Abbada a také to, které z dětí s Alfonsem byly skutečně její. Historické prameny ale zdá se potvrzují její příbuzenství s Prorokem a její náhrobek zase tvrdí, že byla matkou dětí, které byly předky současné britské královny. V tom případě je Alžběta II. příbuznou například jordánského krále nebo nejvyššího íránského vůdce Ajatolláha Alího Chameneího.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1