Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská královna je potomkem proroka Mohameda. Média oprášila senzaci, expert jim dává za pravdu

Britská královna je potomkem proroka Mohameda. Média oprášila senzaci, expert jim dává za pravdu

Na Blízkém východě a v Pákistánu se opět objevily zprávy, že britská královna je potomkem zakladatele islámu proroka Mohameda. S poměrně velkou pravděpodobností tomu tak skutečně je.

Podle časopisu The Economist jsou reakce muslimů na tyto zprávy smíšené. Někteří to pokládají za britskou intriku a pokus obnovit britské koloniální impérium. Další zase doufají, že Alžbětin syn princ Charles, oficiální následník trůnu, je patronem Oxfordského centra pro islámská studia a že by se v budoucnu mohl více zastávat muslimů či dokonce přijmout jako král muslimský titul „velitel věřících.“ Není přitom jasné, proč se tahle zpráva právě nyní znovu objevila například v marockém a pákistánském tisku. V médiích se totiž objevuje opakovaně v různých vlnách od začátku osmdesátých let minulého století.

V roce 1986 dokonce potvrdil příbuzenství britské královské rodiny s rodinou proroka Mohameda vydavatel Burke’s Peerage, tedy seznamu britských šlechticů a jejich rodokmenů vycházející už od roku 1826. Burke’s Peerage je v tomto směru považovaná za autoritu. Nezávisle pak příbuzenství proroka Mohameda a britské královny potvrdil i bývalý egyptský velký muftí Ali Gomaa považovaný za jednoho z nejrespektovanějších muslimských učenců a právníků.

Příbuzenství anglické královny a prorokovy rodiny má vycházet z toho, že jednou z jejích příbuzných byla princezna Zaida, která uprchla v 11. století ze španělské Sevilly před nájezdy afrických Berberů, Almorávidů ke dvoru krále Alfonse IV. Kastilského. Tam údajně přijala křesťanství a spolu s Alfonsem měli syna Sancha a později údajně dvě další děti. Jejich potomci byli předci králů Kastílie a Portugalska a odtud míří pokrevní příbuzenství k anglickému králi Edwardu IV. a odtud k současné královské rodině.

Podle některých genealogů to ale není zcela jasné, zejména pokud jde o Zaidu samotnou a její děti. Zpochybňují, že Zaida byla skutečně příbuznou Proroka Mohameda přes Mu'tamida bin Abbada a také to, které z dětí s Alfonsem byly skutečně její. Historické prameny ale zdá se potvrzují její příbuzenství s Prorokem a její náhrobek zase tvrdí, že byla matkou dětí, které byly předky současné britské královny. V tom případě je Alžběta II. příbuznou například jordánského krále nebo nejvyššího íránského vůdce Ajatolláha Alího Chameneího.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1