Britská královna je potomkem proroka Mohameda. Média oprášila senzaci, expert jim dává za pravdu | info.cz

Články odjinud

Britská královna je potomkem proroka Mohameda. Média oprášila senzaci, expert jim dává za pravdu

Na Blízkém východě a v Pákistánu se opět objevily zprávy, že britská královna je potomkem zakladatele islámu proroka Mohameda. S poměrně velkou pravděpodobností tomu tak skutečně je.

Podle časopisu The Economist jsou reakce muslimů na tyto zprávy smíšené. Někteří to pokládají za britskou intriku a pokus obnovit britské koloniální impérium. Další zase doufají, že Alžbětin syn princ Charles, oficiální následník trůnu, je patronem Oxfordského centra pro islámská studia a že by se v budoucnu mohl více zastávat muslimů či dokonce přijmout jako král muslimský titul „velitel věřících.“ Není přitom jasné, proč se tahle zpráva právě nyní znovu objevila například v marockém a pákistánském tisku. V médiích se totiž objevuje opakovaně v různých vlnách od začátku osmdesátých let minulého století.

V roce 1986 dokonce potvrdil příbuzenství britské královské rodiny s rodinou proroka Mohameda vydavatel Burke’s Peerage, tedy seznamu britských šlechticů a jejich rodokmenů vycházející už od roku 1826. Burke’s Peerage je v tomto směru považovaná za autoritu. Nezávisle pak příbuzenství proroka Mohameda a britské královny potvrdil i bývalý egyptský velký muftí Ali Gomaa považovaný za jednoho z nejrespektovanějších muslimských učenců a právníků.

Příbuzenství anglické královny a prorokovy rodiny má vycházet z toho, že jednou z jejích příbuzných byla princezna Zaida, která uprchla v 11. století ze španělské Sevilly před nájezdy afrických Berberů, Almorávidů ke dvoru krále Alfonse IV. Kastilského. Tam údajně přijala křesťanství a spolu s Alfonsem měli syna Sancha a později údajně dvě další děti. Jejich potomci byli předci králů Kastílie a Portugalska a odtud míří pokrevní příbuzenství k anglickému králi Edwardu IV. a odtud k současné královské rodině.

Podle některých genealogů to ale není zcela jasné, zejména pokud jde o Zaidu samotnou a její děti. Zpochybňují, že Zaida byla skutečně příbuznou Proroka Mohameda přes Mu'tamida bin Abbada a také to, které z dětí s Alfonsem byly skutečně její. Historické prameny ale zdá se potvrzují její příbuzenství s Prorokem a její náhrobek zase tvrdí, že byla matkou dětí, které byly předky současné britské královny. V tom případě je Alžběta II. příbuznou například jordánského krále nebo nejvyššího íránského vůdce Ajatolláha Alího Chameneího.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud