Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská police zatkla v souvislosti s útokem v Manchesteru pět lidí. Bratr teroristy prý o jeho plánech věděl

720p480p360p240p

Britská policie zadržela již pátého muže v souvislosti s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru. Podle BBC měl u sebe balík, který nyní policisté prozkoumávají. Dalšího tři muži britská policie zatkla odpoledne. Podíl na počtu zadržených mají i libyjské úřady, které dopadly otce a mladšího bratra pravděpodobného pachatele pondělního teroristického útoku. Podle libyjských bezpečnostních složek bratr znal o plánovaném sebevražedném útoku „všechny podrobnosti“.

Údajný sebevražedný atentátník Salman Abedi včera zabil 22 lidí, mezi nimi malé dítě nebo – jak se nově ukazuje – policistku, která byla mimo službu. Desítky lidí jsou v nemocnici a mnozí z nich nadále bojují o život. Podle mnoha svědků se v posledních týdnech choval podivně a vyhýbali se mu i staří známí. Podle britské policie byl zřejmě součástí sítě radikálů.

Policie už dříve uvedla, že si nemyslí, že by jednal sám – a to s ohledem na to, jak profesionální byl úder a výbušnina, která při něm byla použita. Teď policie uvádí, že rozkrývá celou síť podezřelých. Zadržela zřejmě útočníkova bratra a dnes zatkla další tři lidi. Nyní usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila, a také po dalších komplicích. Informoval o tom šéf manchesterské policie Ian Hopkins.

Fakt, že se další podezřelí zřejmě nadále pohybují na svobodě, je i důvodem, proč v Británii platí nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. V praxi to znamená, že další útok bezprostředně hrozí. Policii při ostraze klíčových míst asistuje armáda.

Podle agentury AP otec muže, který byl britskými úřady označen za vysoce pravděpodobného pachatele útoku, tvrdí, že jeho syn Salman Abedi je nevinný. Bývalý libyjský bezpečnostní zdroj ale agentuře řekl, že otec Ramadan Abedi byl údajně členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která se opírala o teroristickou síť Al-Káida. Salman se údajně nedávno vrátil z Libye a Sýrie, kde mohl podstoupit teroristický výcvik.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1