Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská policie jde po strůjcích teroru. Zatkla další tři lidi

720p480p360p240p

Britské bezpečnostní složky rozplétají síť, která zřejmě zorganizovala pondělní teroristický útok v Manchesteru. Po koncertu v tamní hale se mezi lidmi odpálil sebevražedný atentátník a 22 nevinných civilistů zabil. Dvě desítky dalších stále bojují v nemocnicích o život. Policie při raziích zatkla tři podezřelé, uvedla to agentura AFP.

Agentura AFP se nezmiňuje, o koho se jedná. Vyšetřovatelé ale obecně předpokládají, že výbušnina byla natolik profesionální, že útok nemohl být dílem tzv. osamělého vlka.

Dosud ale není zřejmé, nakolik byl Salman Abedi, kterého policie označuje za pachatele, součástí širší islamistické skupiny. Úřady ho z minulosti znaly a vychází najevo, že se v posledních týdnech choval „podivně“. Absolvoval i cestu do Libye a Sýrie, kde mohl podstoupit teroristický výcvik.

V zemi bezprostředně hrozí další útok a stupeň ohrožení byl proto zvýšen na maximální možný. Britská policie mimo jiné oznámila, že s okamžitou platností zvyšuje počet policistů v ulicích Londýna. Vojáci budou policistům v hlavním městě pomáhat například s ostrahou Buckinghamského paláce, sídla premiérů v Downing Street, velvyslanectví či sídla parlamentu.

V rozhovoru poskytnutém stanici BBC ministryně vnitra Ruddová uvedla, že se zdá být „pravděpodobné“, že předpokládaný pachatel teroristického útoku Salman Abedi nejednal na vlastní pěst.

Bezpečnostním složkám byl podle ní 22letý Brit s libyjskými kořeny znám již před spácháním činu. Že se k činu přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), která se v posledních letech hlásí ke všem podobným atentátům ve světě, Ruddovou prý vůbec nepřekvapilo.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1