Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská policie ve střehu. Kvůli brexitu prý opět hrozí Čechům a dalším cizincům xenofobní útoky

Britská policie ve střehu. Kvůli brexitu prý opět hrozí Čechům a dalším cizincům xenofobní  útoky

Jakmile britská vláda spustí oficiální rozhovory o odchodu Spojeného království z Evropské unie, v zemi by se mohla zvýšit četnost útoků s rasistickým a xenofobním podtextem vůči cizincům z jiných unijních států. Podobnou situaci zažily britské ostrovy loni v červnu po referendu o brexitu. Oběťmi zločinů z nenávisti byli tehdy kromě Poláků mimo jiné i Češi.

Počet rasistických a xenofobních útoků proti cizincům včetně Čechů, kteří trvale žijí na britských ostrovech, výrazně vzrostl v týdnech po referendu o brexitu loni v červnu. Britská policie drží pohotovost i nyní, protože vše nasvědčuje tomu, že by se situace mohla opakovat. Vláda premiérky Theresy Mayové začne brzy oficiálně jednat s Bruselem o odchodu země z EU a podle odborníků by to mohlo vyvolat další vlnu urážek a násilností.

Před zvýšeným rizikem varují také místní krajanská sdružení a některé lidskoprávní organizace. Rebecca Hilsenrathová, která vede Komisi pro rovnost a lidská práva, uvedla, že se cítí být „vysoce znepokojena“. Nebezpečí podle ní hrozí zejména cizincům ze států Evropské unie.

„Pokud se během rozhovorů s Evropskou unií podaří rychle vyřešit status jejích občanů, může to zmírnit napětí,“ myslí si Wiktor Moszcynski z organizace sdružující Poláky ve Velké Británii. „Pokud ne, mohou se objevit nepříjemné incidenty,“ varuje.

Polská komunita žijící ve Spojeném království byla v minulých měsících terčem urážek a fyzických útoků s rasistickým a xenofobním podtextem nejčastěji. Policie v létě vyšetřovala vraždu čtyřicetiletého Poláka, který zemřel na následky přepadení skupinou britských teenagerů. Kriminalisté je později obvinili z rasově motivovaného útoku. Do podobné situace se dostal i jednatřicetiletý Čech, kterého náctiletí mladíci po vzájemné slovní potyčce ubili k smrti přímo na ulici. Britská policie a poté i české ministerstvo zahraničí ale odmítly, že by se v tomto případě jednalo o útok vyvolaný nenávistí vůči cizinci.

Britská policie pro The Independent uvedla, že má pro podobné situace, jako je spuštění brexitu, připravený plán, jak riziko útoků zmírnit. „Pokud identifikujeme událost, která by mohla představovat spouštěč pro rasově motivované zločiny, informujeme ohrožené komunity, že nebudeme něco podobného tolerovat. Povzbuzujeme je také v tom, aby incidenty nahlašovaly policii,“ uvedla mluvčí londýnské policie.

Její kolega Mark Hamilton dodal, že policisté jsou v kontaktu s ambasádami členských států ve Velké Británii. 

Premiérka Mayová v uplynulých týdnech mluvil mimo jiné o tom, že je pro ní důležité zasadit se v souvislosti s brexitem o práva Britů v zahraničí a stejně tak o práva cizinců v Británii.

O tom, že čeští občané jsou ve Spojeném království v bezpečí, ujišťoval na konci roku i britský ministr zahraničí Boris Johnson, který se v Praze sešel s šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem. „Boris Johnson mě ujistil, že britská vláda udělá všechno pro to, aby nevznikly žádné tendence, které by ohrožovaly život občanů, kteří přicházejí z Evropské unie do Británie,“ řekl tehdy Zaorálek.

Rasistické a xenofobní útoky vůči občanům EU ve Spojeném království
V týdnu po vyklizení volebních místností po referendu o brexitu loni v červnu pracovníci britské policie zaznamenali celkem 3 076 nahlášených případů slovních urážek či fyzických napadení, které měly rasistický nebo xenofobní podtext a týkaly se cizinců. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce se jednalo o 41% nárůst. Podle médií a reakcí lidí se jejich oběťmi nejčastěji stávali muslimové a lidé ze střední a východní Evropy.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744