Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská premiérka odjistila bombu. 5 klíčových reakcí na předčasné britské volby

Britská premiérka odjistila bombu. 5 klíčových reakcí na předčasné britské volby

Minimálně pětkrát za poslední rok britská premiérka Theresa Mayová explicitně odmítla předčasné volby. O to větší poprask dnes vzbudilo její nečekané oznámení, že o ně bude usilovat, a to už 8. června. Právě toto datum se tak zřejmě zařadí na soupis důležitých hlasování, která letos Evropu čekají. Mayová chce utužit svůj mandát a má k tomu všechny předpoklady – průzkumy jí hrají do karet. Jaké jsou hlavní reakce?

Reakce labouristů

Lídr labouristů Jeremy Corbyn záměr uspořádat volby uvítal. To je důležitý signál, protože k jejich vypsání je potřeba souhlas dvou třetin Dolní sněmovny, tedy i hlasy opozice. Corbyn to označil za příležitost zvolit si „vládu, která bude hájit zájmy většiny“.

Mayové Corbyn vyčetl, že její vláda nedokázala postavit ekonomiku na nohy a zapříčinila úpadek životní úrovně.

Dlužno podotknout, že průzkumy Corbynovi do karet nehrají. Labouristé na konzervativce ztrácejí až 25 procentních bodů.

Reakce skotské premiérky

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová prohlásila, že premiérka Mayová chce prostřednictvím předčasných voleb Británii vnutit svou vizi takzvaného tvrdého brexitu.

„Vidí šanci posunout Británii doprava, protlačit tvrdý brexit a zavést rozsáhlejší škrty. Postavme se za Skotsko,“ uvedla na twitteru Sturgeonová. Její Skotská národní strana (SNP) je proti brexitu a usiluje o nezávislost Skotska na Británii.

Liberálně demokratická strana

Partaj Tima Farrona vidí především příležitost. Pomýšlí na opětovné získání křesel po posledním volebním debaklu. Strana uvedla, že jen v první hodině po oznámení premiérky evidovala tisíc nových žádostí o členství.

Reakce EU

Opatrná, vyčkávací. Mluvčí Evropské komise nechtěl na pravidelné polední tiskové konferenci čerstvé oznámení britské premiérky o volbách komentovat. Připomněl, že EU je svazkem demokracií, ke kterým volby patří. „Volby jsou dobré, obecně jsme pro to, aby byly,“ poznamenal pouze.

Reakce trhů

Libra dopoledne vůči dolaru zpevnila na třítýdenní maximum 1,2608 USD, po avizování tiskové konference britské premiérky pak oslabila téměř o jeden cent. Na její prohlášení však zareagovala růstem na 1,2593 USD a kolem 13:00 SELČ už kurz činil 1,2650 USD.

Akciová burza dnes naopak zažila nejhorší den od 27. června 2016, index FTSE, v němž řada titulů profituje právě ze slabší libry, klesl v první reakci o 1,6 procenta a až na jednu výjimku se propadly všechny akcie.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link