Britská vláda může spustit brexit. Parlament schválil zákon, který odchod z EU umožní | info.cz

Články odjinud

Britská vláda může spustit brexit. Parlament schválil zákon, který odchod z EU umožní

Britský parlament dnes schválil zákon, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní spustit proces odchodu země z Evropské unie. Zákon definitivně prošel poté, co večer Sněmovna lordů odhlasovala, že již nebude trvat na dvou svých dodatcích, které krátce předtím odmítla Dolní sněmovna.

Lordi požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů unie žijících v Británii i po brexitu. Vláda to ale odmítla. Její mluvčí dnes zopakoval, že premiérka počítá se zahájením rozluky s EU až na konci tohoto měsíce.

„Parlament dnes podpořil vládu v jejím odhodlání pokračovat v procesu opouštění EU,“ uvedl Davis v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters. Dodal, že Británie je nyní "na prahu nejdůležitějších vyjednávání za celou jednu generaci".

Lordi původně požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů unie žijících v Británii i po brexitu. Vláda ale obě změny odmítla s tím, že by komplikovaly vyjednávací pozici Londýna.

 

Podle labouristické členky Sněmovny lordů Dianne Hayterové bylo jasné, že konzervativní vláda své stanovisko nezmění. Pokoušet se to překonat by podle ní bylo "nesmyslné".

Zákon ještě nezačal oficiálně platit, musí jej nejdříve podepsat královna. To se ale podle britského tisku stane velmi brzy, pravděpodobně již v úterý ráno. Britští voliči rozhodli o odchodu z EU v loňském referendu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud