Britská vláda prý věděla, že se schyluje k masakru na náměstí Nebeského klidu | info.cz

Články odjinud

Britská vláda prý věděla, že se schyluje k masakru na náměstí Nebeského klidu

Ve stejném roce, kdy v Československu padl komunistický režim, nechal ten čínský zmasakrovat na náměstí Nebeského klidu v Pekingu stovky demonstrujících. Nově odtajněné dokumenty naznačují, že britská vláda věděla, že se schyluje k násilnému potlačení protestu. Přesto údajně nic nepodnikla. Napsal to deník The Independent.

„Čínská vláda rozhodla, že neexistuje žádný způsob, jak se vyhnout krveprolití,“ stojí v diplomatické depeši z 20. května 1989, kterou nedávno odtajnil britský Národní archiv. Jejím autorem je britský velvyslanec v Pekingu sir Alan Ewen Donald. Ve stejný den vůdce Čínské lidové republiky Teng Siao-pching vyhlásil stanné právo a povolal tři sta tisíc vojáků do Pekingu.

V depeši se rovněž píše o informaci, kterou Donald dostal od amerického sinologa Stuarta Schrama. Schram britskému diplomatovi na společném obědě zprostředkoval slova čínského vůdce tak, jak je zaznamenaly jeho čínské kontakty. „Dvě stě mrtvých přinese Číně dvacet let míru,“ byl prý přesvědčen Teng Siao-pching. Od obětování životů si vůdce sliboval stabilizaci společnosti, která mu umožní dokončit započaté reformy.

Velvyslanec se při vykreslování situace v Číně odkazoval také na americké zpravodajce, kteří poukazovali na to, že čínská vláda odvolala z ulic všechny zdravotnické pracovníky a dala pokyn armádě, aby učinila všechno, co je potřeba pro uklidnění situace.

Zda britská vláda zohlednila diplomatovo varování a pokusila se zabránit krveprolití, není jasné. The Independent připomíná, že tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová po zásahu čínské armády proti demonstrujícím uvedla, že jí střelba do lidí šokovala.

K masakru na náměstí Nebeského klidu došlo v noci ze 3. na 4. června 1989. Odhady o počtech obětí se liší. Čínská strana oficiálně uvádí 200-300 mrtvých, jiné údaje hovoří až o 3 000 obětech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud