Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská vláda se chystá škrtat v rozpočtu. Do Londýna se kvůli tomu sjely tisíce lidí z celé země

Britská vláda se chystá škrtat v rozpočtu. Do Londýna se kvůli tomu sjely tisíce lidí z celé země

Tisíce lidí dnes v centru Londýna protestovaly proti rozpočtovým škrtům konzervativní vlády. Mnoho účastníků demonstrace podle britského listu The Guardian neslo transparenty připomínající nedávný tragický požár výškové budovy Grenfell Tower a kritizující omezování financí pro veřejné služby, jako je zdravotnictví, školství nebo bezpečnostní a záchranné složky.

Lidé zpívali popěvek oslavující vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna a vykřikovali hesla jako „toryové, odejděte“, napsal server BBC News. Akci, na kterou autobusy dorazili demonstranti z celé země, nicméně podle britských médií ovládla téměř karnevalová atmosféra.

Stínový ministr financí John McDonnell v projevu k demonstrantům slíbil podporu obětem požáru Grenfell Tower, při němž zahynulo nejméně 80 lidí. Tragédie podle něj „symbolizuje všechno, co se v této zemi pokazilo“ od doby, co vláda přistoupila k úsporám ve veřejném sektoru.

Kabinet premiérky Theresy Mayové pak kritizoval, že při každé možné příležitosti chválí záchranáře, ale přitom jim podle něj snižuje mzdy a ruší pracovní místa.

Vláda Mayové ve středu přečkala první zkoušku v parlamentu poté, co Konzervativní strana ztratila v červnových předčasných parlamentních volbách většinu v Dolní sněmovně a byla nucena vytvořit menšinový kabinet s podporou severoirských unionistů. Zákonodárci zamítli návrh, kterým si chtěli labouristé vynutit konec vládních úspor ve veřejném sektoru.

Levicová opozice pod vedením Corbyna usiluje o zrušení limitu pro zvyšování platů zaměstnanců ve veřejném sektoru - v současnosti je stanoven na jedno procento ročně. Labouristé chtějí v reakci na nedávné teroristické útoky i požár Grenfell Tower skoncovat i se škrty v rozpočtech policie a hasičů.

Corbyn dnes protestujícím mimo jiné řekl, že je odhodlán vynutit si co nejdříve nové volby. Kancelář premiérky nechtěla protesty podle BBC News komentovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744