Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britské ministerstvo má z ostudy kabát. Omylem rozeslalo desítky dopisů o deportaci

Britské ministerstvo má z ostudy kabát. Omylem rozeslalo desítky dopisů o deportaci

Britské ministerstvo vnitra omylem rozeslalo dopisy stovce občanů Evropské unie, v nichž jim oznámilo, že musí opustit Spojené království, nebo budou deportováni. Ministerstvo už se za svoji chybu omluvilo. 

Na pochybení britských úředníků upozornila finská akademička Eva Johanna Holmbergová. Ač žije na ostrovech několik let a má britského manžela, ministerstvo vnitra jí poslalo dopis, v němž jí vyzvalo k opuštění země. Pokud tak neučiní do měsíce, ministerstvo hrozilo, že podnikne „kroky k jejímu vystěhování“.

Redaktoři deníku the Guardian následně oslovili příslušný úřad s prosbou o osvětlení situace. Dozvěděli se, že se jedná o omyl. „Určitý počet dopisů byl rozeslán omylem a urgentně zjišťujeme, co se stalo,“ řekla jim mluvčí ministerstva vnitra. „Spojujeme se se všemi, kteří dostali tento dopis a objasňujeme jim situaci,“ dodala s tím, že „na právu občanů EU žít ve Velké Británii se nic nemění“.  

Úředníci už kontaktovali také Holmbergovou a omluvili se jí. I tak ale žena neskrývá rozčarování. „Myslím si, že tohle je ukázka neschopnosti,“ tvrdí Holmbergová, podle níž je chyba v systému žádostí. Předtím, než jí přišel dopis, totiž pro svůj klid žádala britské úřady o potvrzení, že jako občanka EU může zůstat v Británii. Žádost jí ale byla zamítnuta. Holmbergová si s tím však nelámala hlavu, protože si myslela, že v systému kvůli brexitu panují zmatky a úředníci brzy upřesní, jaké dokumenty k vydání potvrzení potřebují.

Britské vláda navíc občanům EU, kteří žijí na ostrovech, říkala, že s žádostmi o uznání pobytu mají počkat do příštího roku, kdy má začít fungovat nový systém.

Holmbergovou proto dopis od ministerstva vnitra o deportaci šokoval. S manželem si najali právníky a hodlala se proti rozhodnutí britských úřadů bránit. To nakonec nebude nutné, ale Holmbergová i tak musí právníkům za jejich služby zaplatit cca 3 800 liber. „Nejlepším způsobem, jak se omluvit by bylo proplacení mých výdajů,“ vzkázala Holmbergová ministerstvu vnitra. To prozatím neupřesnilo, zda zhruba stovce příjemců dopisu pokryje výdaje, které po jeho obdržení vynaložili.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744