Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britské ministerstvo vyzvalo Evropany: Nežádejte u nás o pobyt, odebírejte místo toho newsletter

Britské ministerstvo vyzvalo Evropany: Nežádejte u nás o pobyt, odebírejte místo toho newsletter

Občané států Evropské unie nemají žádat o trvalý pobyt ve Velké Británii. Vyzvalo je k tomu tamní ministerstvo vnitra. To tak reagovalo na masivní nárůst žádostí způsobený strachem cizinců z budoucnosti po tzv. brexitu.

Lidé, kteří by chtěli žádat o povolení, se podle ministerstva mají raději zaregistrovat k odebírání newsletteru s pokyny. Ty jim budou chodit pokaždé, když se jejich situace nějak změní a bude jim radit, jaké kroky mají v nové situaci učinit.

„Podle právních předpisů EU nepotřebujete dokument, který by váš pobyt v Británii potvrdil. Pokud plánujete požádat o dokument pouze na potvrzení svého stavu, můžete si místo toho zaregistrovat e-mailové upozornění,“ vyzývá ministerstvo.

Odborníci však poukazují na to, že občané EU nemají jinou možnost, než žádat o trvalý pobyt, pokud se chtějí stát občany Velké Británie. Ministerská výzva je navíc v rozporu s radami, které lidem udílí ambasády jednotlivých členských států.

Občané států Evropské unie nemají jistotu, že po odchodu Británie ze společenství budou moci v zemi zůstat. V současnosti jich tam žijí asi tři miliony. Premiérka Theresa Mayová jim však odmítla dát garance, pokud EU neposkytne stejnou záruku i milionu Britů žijících na kontinentu.

Žádosti o trvalý pobyt stouply v prvním čtvrtletí letošního roku na 45 tisíc, přibývá i zájemců z Česka. Loni ve stejném období přitom formulář vyplnilo jen deset tisíc žadatelů.

„Je naprosto nereálné očekávat, že občané EU budou jednoduše sedět s rukama v klíně a důvěřovat britské vládě,“ cituje list The Independent advokáta Colina Yea, který se specializuje na přistěhovalecké právo.

Výzva se nelíbí ani opozici. Podle Toma Brakea, mluvčího Liberálních demokratů pro zahraniční věci, ministerstvo úplně selhalo, pokud se domnívalo, že tím občany EU uklidní.

Ministerstvo vnitra sklidilo kritiku také za velkou byrokracii spojenou s žádostí o trvalý pobyt. Formulář měl například obsahovat 85 stran a někteří žadatelé neuspěli kvůli neuzavřenému zdravotnímu pojištění, přestože požadavek na něj nebyl známý.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744