Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britské programy prevence terorismu selhávají. K IS se ve třídě hrdě přihlásil i devítiletý chlapeček

Britské programy prevence terorismu selhávají. K IS se ve třídě hrdě přihlásil i devítiletý chlapeček

Je mu teprve devět let. Přesto se ve své třídě hrdě postavil a přihlásil se k teroristické organizaci Islámský stát. Podobně jako tisíce dalších mladých britských sympatizantů s extremismem se tak nejmenovaný chlapec dostal do britského speciálního programu Prevence, který má za cíl předcházet terorismu a radikalizaci Britů. 

Ostrovní ministerstvo vnitra nyní poprvé ukázalo detailní statistiky svého hojně kritizovaného programu za 40 milionů liber a Britové rázem znervózněli. Podle údajů ministerstva totiž bylo během finančního roku 2015/2016 zaznamenáno celkem 7631 případů radikalizace, z nich 65 procent šlo na vrub islámskému extremismu. V osidlech krajně pravicové ideologie se pak ocitlo asi 10 procent lidí.

Podle deníku the Independent jsou cílem radikalizace především děti a mladí muži do 20 let. Podezření, že se přidají k teroristické organizaci, však padlo také například na šedesátníky. 

Britská veřejnost je nervózní i z toho, jak přesně program funguje. Z nahlášených případů jich totiž přibližně třetina byla odložena s tím, že nebylo třeba přijímat žádná opatření. Polovina pak byla předána alternativním vládním programům a asi 14 procent případů bylo postoupeno jinému protiradikalizačnímu programu. To podle deníku Independent znamená, že pouze u pěti procent případů byla dětem a mladým lidem ohroženým radikalizací poskytnuta pomoc specialisty, který jim pomohl zastavit a překonat důvody zhlédnutí se v extremistické ideologii. 

Dianna Abbottová, stínová ministryně vnitra, nová data komentovala s tím, že program zjevně nefunguje.

Jak již server Info.cz informoval, program Prevence, který spustila labouristická vláda a po ní jej převzaly i další kabinety, čelí ve Velké Británii silné kritice. Podle muslimských obcí je rasistický a slouží ke špehování. Akademici a profesoři zase upozorňují na to, že na univerzitní půdě by měla být garantována svoboda slova a studenti by měli mít možnost volně vyjadřovat své názory.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744