Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britské zbraně v rukou Saúdů páchají zvěrstva v Jemenu. Obchod se za dva roky zvýšil o 500 %

Britské zbraně v rukou Saúdů páchají zvěrstva v Jemenu. Obchod se za dva roky zvýšil o 500 %

Krvavý konflikt v Jemenu, kde proti sobě válčí sunnitské vládní síly podporované Saúdskou Arábií a šíitské ozbrojené skupiny podporované Íránem, trvá už dva a půl roku. Podle čísel OSN z počátku tohoto roku si válka vyžádala přes 10 tisíc obětí. Z bombardování nemocnic a škol byla už minulosti obviněna právě Saúdská Arábie, které dodává zbraně Velká Británie. Deník Independent nyní navíc zjistil, že se počet britských bomb a raket prodaných do Saúdské Arábie od začátku jemenské války zvýšil o téměř 500 procent. Lidskoprávní organizace zuří a tvrdí, že jsou zbraně dodané Londýnem používány k páchání válečných zločinů.

Navzdory rostoucímu počtu důkazů o válečných zločinech a masakrech civilistů ve školách, nemocnicích či na svatbách, Británie v prvních dvou letech konfliktu prodala Saúdské Arábii zbraně v hodnotě 1,9 miliard liber, což je nárůst o 457 procent. Na místě bombových útoků byly nalezeny zbraně vyrobené v Británii už v minulosti, navzdory kritice však Londýn v materiální a politické pomoci Rijádu pokračoval.

Království, které stojí v čele arabské koalice podporující jemenskou vládu, se kvůli náletům na civilisty začátkem října dokonce dostalo na černou listinu OSN. Podle ní nese Saúdská Arábie odpovědnost za smrt a zranění 683 jemenských dětí a připisuje jí také útoky na desítky místních škol a nemocnic.

Koalice vedená Saúdskou Arábií navíc nechala uzavřít letecké a námořní trasy do Jemenu, které mají zastavit tok zbraní přes hranice, zároveň ale zastavily humanitární pomoc. Na té jsou přitom civilisté ve válkou sužované zemi závislí – v některých oblastech jsou lidé na pokraji hladomoru a po celé zemi se šíří cholera. Epidemie si jen za posledních šest měsíců vyžádala 2184 obětí na životech, podle Lékařů bez hranic však šíření nemoci postupně ustává.

Londýn předsazuje obchod před záchranou životů

Kromě poskytování licencí pro prodej bomb a raket Londýn do Saúdské Arábie dodává i vojenské letouny Eurofighter, jejichž prodej se během války v Jemenu také zvedl, a to o 70 procent na 2,6 liber. Dokládá to organizace Campaign Against the Arms Trade (CAAT), podle níž britská vláda s rostoucím tempem saúdských leteckých útoků „urychluje prodej vybavení, které je používáno k páchání zvěrstev v Jemenu“. Ředitel CAAT Tom Barns navíc dodává, že britský prodej zbraní situaci v Jemenu jen zhoršuje.

„V době, kdy by Spojené království mělo při nejmenším zvažovat, co by se mělo prodávat, poskytuje stále víc těchto licencí,“ říká Barns s tím, že se prodej zbraní do válkou zmítaných zemí po brexitu ještě zvedne. „Bylo nám řečeno, že brexit je čas pro nové příležitosti a obchodní vztahy, ale zřejmě to poukazuje na více riskantních dohod s Blízkým východem, které podporují diktátory a vedení válek v regionu,“ tvrdí Barns.

Proti zasílání zbraní Saúdské Arábii se staví také organizace Human Rights Watch. „Spojené království stále tvrdí, jak je znepokojené humanitární situací v Jemenu, ale nezdá se, že by bylo ochotné tlačit na koalici vedenou Saúdskou Arábií, aby ji zlepšila,“ říká odbornice pro výzkum Jemenu z HRW Kristine Beckerleová.

Kritikou nešetří ani Polly Trustcottová z Amnesty International. „Tato čísla jsou další připomínkou toho, jak se vláda Spojeného království zřejmě víc zajímá o konečný součet financí za prodej v oblasti zbrojního průmyslu, než o potřebu chránit civilní obyvatelstvo,“ říká analytička zahraničních vztahů z britské pobočky Amnesty Internetional.

Mezi Saúdskou Arábií a Íránem to vře

Konflikt v Jemenu propukl v březnu 2015 poté, co ozbrojené skupiny šíitských Hútíů obsadili hlavní město San'á a donutili jemenského prezidenta Abd Rabúa Hádího a jemenskou vládu k rezignaci. Zatímco mezinárodně uznanou vládu prezidenta Hádího podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií, šíitští ozbrojenci mají podporu Íránu. V Jemenu tak probíhá zástupný konflikt mezi dvěma regionálními velmocemi, který v posledních dnech zuří se stále větší intenzitou.

Rozbuškou se stal raketový útok na letiště v saúdském Rijádu. Střela byla ještě před dopadem zneškodněna, podle Saúdské Arábie ale šlo o raketu íránské výroby, která byla do Jemenu propašována. Vypálili ji údajně členové libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které se těší podpoře Íránu.

Mohamed bin Salmán a jeho souvěrci, kteří po sobotní čistce v nejvyšších patrech královské rodiny Saúdskou Arábii ovládli, následně oznáili, že je třeba uzavřít pozemní vstupy, přístavy a letiště, aby se Íránu zabránilo v dalším vyzbrojování šíitských povstalců.

Další vyostření pak přišlo během dneška, kdy íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že sobotní útok byl odpovědí jemenských šíitských povstalců na arabské letecké útoky. „Jak mají Jemenci reagovat, když na jejich zemi padají bomby? Nemohou snad použít své vlastní zbraně? Nejprve přestaňte bombardovat vy a pak sledujte, zda Jemenci neudělají totéž,“ vzkázal Saúdské Arábii Rúhání podle agentury Tasním.

Íránský prezident Rijádu rovněž vzkázal, že by si měl uvědomit sílu jeho země. „Znáte sílu a postavení Islámské republiky. Je tak velké, že jste proti tomu nebyli schopni nic učinit. USA a jejich spojenci proti nám zmobilizovali všechny své síly a nedokázali nic,“ prohlásil íránský prezident.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1