Články odjinud

Britské zpravodajské služby prý věděly o špatném zacházení USA s osobami podezřelými z terorismu

Britské zpravodajské služby prý věděly o špatném zacházení USA s osobami podezřelými z terorismu

Podle výboru britského parlamentu není pochyb o tom, že britské zpravodajské služby věděly o špatném zacházení Spojených států se zadržovanými osobami podezřelými z terorismu v zahraničí, které byly zatčeny po 11. září 2001. Informovala o tom agentura AP.

Zpráva výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost mimo jiné říká, že Británie o špatném zacházení věděla již v počáteční fázi a „úřady toho mohly udělat více pro to“, aby chování Američanů ovlivnily. V celkem 198 případech obdržely britské orgány zpravodajské informace získané od zadržovaných, o kterých věděly, nebo mohly mít podezření, že se s nimi špatně zachází. Výbor odmítl tvrzení tajných služeb, že šlo jen o „izolované incidenty“.

Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001 ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009.

Tajné věznice v Evropě CIA údajně měla v Litvě, Rumunsku a Polsku, mimo Evropu například v Thajsku, Maroku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě či Jordánsku. Mezi zařízeními převážela zadržené lidi letadla, která používala k mezipřistáním letiště celkem v 17 zemích Rady Evropy, včetně údajně ČR.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud