Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský chaos: Bývalý poradce pro brexit zakládá prounijní stranu. Z EU neodejdeme, tvrdí

Britský chaos: Bývalý poradce pro brexit zakládá prounijní stranu. Z EU neodejdeme, tvrdí

Spojené království nečeká po odchodu z EU nic dobrého, naopak, jeho ekonomika zažije krušné časy. K brexitu proto nesmí dojít. To je cíl nové politické strany, která se rodí na britských ostrovech a kterou chce vést někdejší poradce současného ministra pro brexit James Chapman. Vznik nové partaje s názvem Demokraté hodlá oznámit příští měsíc. Jak už rozběhnutý brexit zastavit, ale zatím nevysvětlil.

Ještě před nedávnem radil britské vládě, jak by měla postupovat při brexitu, nyní ji kritizuje a nechce, aby jeho země EU opouštěla. Novinář a blízký spolupracovník několika konzervativních ministrů James Chapman má vysoké ambice. V první polovině příštího měsíce chce oznámit vznik nové politické strany, která ponese název Demokraté. Stát by se tak mělo 9. září při pochodu proti brexitu, který proběhne v Londýně. Zúčastnit se ho mají tisíce lidí.

„Snažil jsem se rok, aby brexit fungoval, ale nestalo se tak,“ řekl dnes Chapman, který ze státní služby odešel letos v létě. Cílem nové partaje je zabránit odchodu Británie z EU „bez toho, aby se vypsalo nové referendum“. Jak konkrétně by to chtěla nová strana provést, ale Chapman zatím nevysvětlil.

Proevropskou partaj už podle informací zahraničních médií podporuje několik britských politiků a osobností. Najde se mezi nimi někdejší ministr financí ve vládě Davida Camerona George Osborne, bývalý tiskový mluvčí a muž, který stál v pozadí úspěchu labouristy Tonyho Blaira, Alastair Campbell nebo slavný herec Sir Patrick Stewart (ztvárnil Jean-Luca Pickarda ve sci-fi seriálu Star Trek). Zveřejnění jmen dalších podporovatelů bude údajně následovat.

Jak napsal The Independent, Chapman nezamýšlí zlákat pouze členy vládních konzervativců, kteří nesouhlasí s brexitem, ale i zástupce opozičních stran. „Mohlo by to do značné míry připomínat politické hnutí En Marche! (do parlamentních voleb 2017 se hnutí přejmenovalo na La République en marche!; pozn. red.), které ve Francii založil současný prezident Emmanuel Macron,“ komentovali to britští novináři. Macronovo hnutí se profiluje jako centristické a oslovuje jak levicové, tak pravicové voliče.

To ostatně potvrdila i mluvčí organizátorů zářijového People´s March Kaz Llewellyn. „Nebude to o jednom politickém přesvědčení, ale o jedné vizi,“ uvedla. Detaily o programu nové strany ale odmítla přiblížit.

O odchodu země z EU rozhodli Britové v červnu 2016 poměrem 52 ku 48 procentům hlasů. První kola vyjednávání s EU proběhla v červenci a zatím se nepodařilo dospět ke kompromisním postojům v klíčových sporných bodech. Různé pohledy má EU a Londýn hlavně na roli Soudního dvora EU při zajišťování práv občanů EU v Británii a na podobu finančního vyrovnání. Příští kolo jednání je naplánováno na konec srpna.

Britská vláda tento týden poodhalila karty, když nastínila svou představu, jak by měly vypadat vztahy mezi Spojeným královstvím a EU po brexitu. V prvním dokumentu uvedla, že by chtěla, aby země po brexitu v březnu 2019 ještě omezenou dobu zůstala v celní unii. Dnes kabinet premiérky Theresy Mayové publikoval materiál o budoucí podobě režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která bude po brexitu vnější hranicí EU.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744