Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský parlament při brexitu problémem nebude. Předběžně ho podpořil drtivou většinou

Britský parlament při brexitu problémem nebude. Předběžně ho podpořil drtivou většinou

Poslanci se zabývali návrhem zákona o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy v prvním čtení. Vládní konzervativci se spojili s opozičními labouristy a pro návrh hlasovalo 498 poslanců, proti 114, uvedl zpravodajský kanál BBC.

Komentátoři to označovali za velkou překážku pro britskou premiérku Theresu Mayovou. Když soudy rozhodly, že k aktivaci článku 50, tedy k faktickému zahájení britského odcházení z Evropské unie, bude potřebovat souhlas parlamentu, zavládlo mírné zděšení. Teď se ukazuje, že obavy nejspíš nebudou na místě.

V prvním čtení příslušný návrh podpořilo 498 poslanců, vládních i opozičních. Proti bylo 114.

Ačkoli v minulosti se mnoho zákonodárců vyjadřovalo pro setrvání Británie v EU, teď se mnozí z nich cítí vázáni výsledkem referenda, ve kterém si Britové brexit odhlasovali.

Návrh zákona k zahájení brexitu předložila poslancům vláda na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, podle něhož podobný závažný krok musí kabinetu schvalovat parlament.

Posledním krokem legislativního kolečka má být odsouhlasení zákona o brexitu královnou Alžbětou II. Vláda slíbila evropským partnerům, že až dvouleté jednání o podmínkách brexitu zahájí do konce března.

Podle deníku The Times vláda požádala zákonodárce, aby schvalovací proces skončil do 7. března. To má podle listu umožnit premiérce Therese Mayové aktivovat článek a spustit rozhovory již na summitu EU 9. března v Bruselu.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1