Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britští poslanci nechtějí Trumpa v Parlamentu. Své rozhodnutí ocenili potleskem

Britští poslanci nechtějí Trumpa v Parlamentu. Své rozhodnutí ocenili potleskem

Chování nové hlavy Spojených států amerických budí v řadě lidí rozpaky či přímo odpor. Petici proti jeho návštěvě ve Velké Británii podepsaly bezmála dva miliony lidí, ta se přesto uskuteční. Americký prezident se ale nepodívá všude, Parlament mu s největší pravděpodobností zůstane zapovězený.

Předseda Dolní sněmovny britského Parlamentu John Bercow se nechal slyšet, že je dlouhodobým odpůrcem toho, aby Trump vystoupil ve Westminster Hall. „Není to automatické právo, ale čest, kterou si člověk musí zasloužit,“ cituje Bercowa britský list The Independent.

Jako důvody členové Parlamentu v jasné narážce na některé výroky a nařízení nového amerického prezidenta uvedli, že zastávají stanoviska jednoty před zákonem a nezávislého soudnictví a naopak jsou v silné opozici proti sexismu a rasismu.

„Před zavedením muslimského zákazu (dočasný zákaz cest občanů několika muslimských zemí - pozn. redakce) v USA jsem byl silně proti tomu, aby předstoupil Donald Trump před členy Parlamentu ve Westminster Hall. Po zavedení zákazu jsem proti tomu ještě mnohem silněji,“ prohlásil Bercow ve svém projevu ve sněmovně, který ocenili ostatní mohutným aplausem.

Jeden z dlouholetých členů Parlamentu za labouristickou stranu Dennis Skinner, který vystoupil se svým proslovem hned poté, vyslovil svůj souhlas: „Dále k tomuto tématu mám jen dvě slova: velmi dobře.“

Donald Trump by měl Velkou Británii podle vlastních slov navštívit na pozvání premiérky Theresy Mayové do konce roku. Například labouristický lídr Jeremy Corbyn ale tvrdí, že do doby, než Trump odvolá svůj „protimuslimský“ výnos, by mělo být pozvání zrušeno.

Předseda Dolní sněmovny John Bercow je zároveň ze své pozice jedním z tradičních držitelů klíče od Parlamentu a má tak právo spolurozhodovat o tom, kdo do něj zavítá, a kdo ne. „Nevydám svým jménem pozvání pro prezidenta Trumpa, aby mohl promluvit v britském parlamentu,“ nechal se slyšet vlivný politik.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link