Britští poslanci odmítli všechna náhradní řešení brexitu. Mayová vytáhla poslední kartu | info.cz

Články odjinud

Britští poslanci odmítli všechna náhradní řešení brexitu. Mayová vytáhla poslední kartu

Chaotická brexitová situace v britském parlamentu pokračuje, neboť poslanci ve středu odmítli všechna náhradní řešení. O tom dnes píší hlavní britské deníky, které shodně zdůrazňují, že premiérka Theresa Mayová nabídla odstoupení z funkce, pokud Dolní sněmovna napotřetí její brexitovou dohodu podpoří. Tisk se však shoduje, že ani přes tuto oběť nemá premiérka přislíben dostatek poslaneckých hlasů.

List Financial Times se na titulní straně věnuje premiérčině nabídce, že odstoupí z funkce. Ekonomický deník však podotýká, že severoirští unionisté ze strany DUP, jejichž podpora je pro úspěch dohody klíčová, ani po příslibu Mayové svůj odmítavý postoj nezměnili.

Stejné téma má na své úvodní straně list Metro, který o navržené demisi informuje čtenáře rýmem „Vote brexit and I'll exit“ (Hlasujte pro brexit a já odejdu).

Podle deníku Metro Mayová nabídkou rezignace vytáhla poslední kartu, aby dohodu prosadila. List poznamenal, že dosavadní odpůrce dohody a jeden z hlavních zastánců odchodu z EU Boris Johnson ihned poté oznámil, že plán Mayové podpoří. Čtenáři Metra se také dozvědí, že parlament ve středu odmítl všech osm předložených brexitových alternativ.

Osmkrát ne má v titulku deník The Guardian, který k tomu uvedl, že se parlament konečně k brexitu vyjádřil. Novinářka Jedidajah Otteová k tomu v této souvislosti na portálu tohoto listu poznamenala, že středeční hlasování nepřineslo o moc víc, než řádek z textu skladby Bohemian Rhapsody britské kapely Queen. V této písni zazní ne po sobě hned sedmkrát.

List Daily Mirror si pohrál s tím, že v angličtině se příjmení premiérky shoduje s názvem měsíce května. Dvaadvacátý květen (anglicky May), na který EU odložila brexit, pokud tento týden britská Dolní sněmovna dohodu o odluce schválí, označil Daily Mirror za konec Mayové (May, jak zní nepřechýleně v angličtině premiérčino příjmení).

Středeční dění ve sněmovně pak Daily Mirror označil za chaos, neboť poslanci se nerozhodli pro žádný z předložených návrhů brexitového scénáře.

„Mayová padla na vlastní meč,“ otevírá své dnešní vydání další konzervativní list The Daily Telegraph ustáleným rčením vzešlým z popisu rituálních samurajských sebevražd. List, jehož komentátoři podporující brexit již delší dobu vyzývali Mayovou k odstoupení, se zároveň vyjádřil k celkovému působení premiérky v úřadě. Dospěli k závěru, že výstupní smlouva, kterou vyjednala s EU, sice má své vady, nicméně není pochyb, že se premiérka vždy snažila naplno pracovat na úspěšném završení brexitu a v nejlepším zájmu své země.

„Podpořte mě a vyhoďte mě,“ zní titulek, který dnes vévodí titulní stránce deníku i.

List Daily Express se na úvodní straně ptá, co ještě premiérka musí udělat, aby se jí podařilo překonat politický pat a získat podporu pro brexitovou dohodu. „Její obětavé gesto následovala chaotická série hlasování,“ doplnil deník zdůrazňující, že Mayová upřednostnila prospěch země před vlastními zájmy.

Daily Mail pochybuje o tom, zda se premiérčino sebeobětování nemine účinkem. List konstatuje, že premiérka sice možná přiměla změnit názor část dosavadních konzervativních odpůrců brexitové dohody včetně exministra zahraničí Johnsona, avšak lídři DUP své odmítání měnit nehodlají.

Nejčtěnější britský deník The Sun zahajuje dnešní vydání titulkem „Konečně je tu Therexit“ a usuzuje, že mezi konzervativci nastane souboj o nástupnictví, během něhož Theresa Mayová zůstane v čele vlády možná ještě celé jaro.

Nic není nemožné: K brexitu vůbec nemusí dojít. Mayová poslancům nabídla svou hlavu za dohodu s Unií>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud