Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britům dochází suchý humor. Bruselští úředníci jim během jednání o brexitu nedají ani napít

Britům dochází suchý humor. Bruselští úředníci jim během jednání o brexitu nedají ani napít

Nečekaně tvrdá jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie zažívají britští úředníci. Podle deníku Telegraph jim totiž jejich bruselští kolegové během vyjednávání nedali ani napít vody, chtěli tak prý získat vyjednavací výhody. 

O průběhu jednání informoval vládní úředník, který se vyjednávání účastní a následně o něm inkognito píše satirou protkané reportáže pro magazín New Statesman. „Voda. Nebo lépe řečeno její nedostatek. Jak již tisk uvedl, bruselané použili neférovou taktiku a chtěli se nám dostat na kobylku tím, že nám odepřou tuto základní tekutinu,“ píše úředník, který si nepřeje být jmenován, protože se obává postihu od ministra pro brexit Davida Davise. „Jednoznačně nešlo o pouhé nedorozumění, ale o naplánovanou proradnost,“ dodává.

Úředník rovněž tvrdí, že se britská delegace obává, že jí Francouzi odposlouchávají mobilní telefony. „Jenom však Francouzi, zbylých 26 národů se této hanebnosti neúčastní. A podle toho, co občas poslouchám za hlouposti ve Westminsteru, tak jestli nám naši věční rivalové telefony skutečně napíchli, tak musejí být každým dnem čím dál větší fanoušci brexitu,“ píše úředník.

Úředník rovněž glosuje, že kdokoliv v historii vymyslel rčení „není hloupých otázek,“ jistě to myslel pouze jako bonmot a ne jako konstatování reálného stavu věcí. Na jednání o brexitu totiž takových dotazů padlo opravdu hodně. Jeden z britských úředníků tak údajně panikařil kvůli informaci, že nebude moci být členem jedné z pracovních skupin, protože nemá personifikovanou vizitku, ředitel jednoho z infrastrukturních programů se pak rozpačitě dotázal, rozhazujíc nechápavě rukama: „Ví vlastně někdo, kde se nachází město Stoke?“ Poslední úředník tomu už jen nasadil korunu: „Můžeme nosit chytré hodinky do vyjednávacích místností?“ 

Reportáž vyšla poté, co ministr Davis začal na jednání o Brexitu docházet s kufříkem na materiály, který chránila Faradayova klec. Ta údajně měla zabezpečit elektronická zařízení uvnitř kufříku před hackerským útokem. Ministr si rovněž vyměnil své hodinky iWatch za Garmin protože se obával, že u těch původních by mu hackeři mohli proti jeho vůli zapnout mikrofon.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744