Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce „vojenský schengen“. Armádní přesuny brzdí regulace, byrokracie i špatné silnice

Brusel chce „vojenský schengen“. Armádní přesuny brzdí regulace, byrokracie i špatné silnice

Volný pohyb zboží, osob, služeb, kapitálu… a nyní i vojenské techniky. Evropská komise dala v pátek jasně najevo, že chce odstraňovat překážky, které brání přesouvání vojenských jednotek a materiálu mezi jednotlivými státy Unie. Dala tak zelenou k vytvoření takzvaného „vojenského schengenu.“ Jedině tak budeme připraveni odpovědět na současné bezpečnostní hrozby, tvrdí Komise.

Přesun vojenských jednotek a materiálu po Evropě je nyní extrémně komplikovaný. Zbytečné regulace, přebujelá byrokracie či nevhodné komunikace brzdí přesuny konvojů mezi jednotlivými státy a zároveň představují zásahy do veřejných rozpočtů. Komise to chce změnit.

„Vnímáme stále větší poptávku ze členských zemí koordinovat a společně pracovat na obranných aktivitách, proto jsme se rozhodli posílit vojenskou mobilitu mezi členskými státy Evropské unie i v rámci organizace NATO,“ uvedla v tiskovém prohlášení Federica Mogheriniová, místopředsedkyně Evropské komise.

Představa Komise, jak zefektivnit přesun vojáků v rámci Unie, stojí na třech pilířích. Jednak chce překonat současná regulatorní omezení – národní právní předpisy, cla, otázky ohledně převozu nebezpečného materiálu či další státní pravidla, dále plánuje vypracovat strategii rozvoje infrastruktury, která je pro přepravu těžké vojenské techniky klíčová. Poslední pilíř je snaha o vyvolání širší diskuse mezi jednotlivými státy o dalších potřebách ke zvýšení evropské vojenské mobility. 

„Rychlý pohyb vojenských jednotek a vojenské techniky je nyní omezován fyzickými, právními i regulatorními bariérami. Ty přispívají k neefektivnímu využívání veřejných výdajů, ale i ke zbytečnému zdržování, problémům a vyšší zranitelnosti konvojů,“ tvrdí komisařka Unie pro dopravu Violeta Bulcová.

Nová pravidla by měla kromě evropského bloku platit i pro státy NATO. Například USA mají nyní speciální 40členný logistický tým, který je celý zaměřený na získávání jednotlivých povolení k přesunu vojska a techniky v zemích Unie. Například k tomu, aby američtí vojáci mohli překročit polsko-německou hranici, je nyní třeba pětidenní čekací lhůta, informuje server Politico. „Za časů studené války byly tyto přesuny mnohem jednodušší,“ postesknul si nejmenovaný pracovník štábu NATO.

NATO své cvičení a potřebu přesunů armád opírá o zvýšenou hrozbu ze strany Ruska, se kterým má po propuknutí konfliktu na východě Ukrajiny a po anexi Krymu napjatější vztahy. Evropská komise proto plánuje vypracovat do března příštího roku akční plán ke zvýšení evropské vojenské mobility, který doporučí další specifický postup, jak přepravu vojenského personálu a materiálu po Evropě zefektivnit.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744