Články odjinud

Brusel chce „vojenský schengen“. Armádní přesuny brzdí regulace, byrokracie i špatné silnice

Brusel chce „vojenský schengen“. Armádní přesuny brzdí regulace, byrokracie i špatné silnice

Volný pohyb zboží, osob, služeb, kapitálu… a nyní i vojenské techniky. Evropská komise dala v pátek jasně najevo, že chce odstraňovat překážky, které brání přesouvání vojenských jednotek a materiálu mezi jednotlivými státy Unie. Dala tak zelenou k vytvoření takzvaného „vojenského schengenu.“ Jedině tak budeme připraveni odpovědět na současné bezpečnostní hrozby, tvrdí Komise.

Přesun vojenských jednotek a materiálu po Evropě je nyní extrémně komplikovaný. Zbytečné regulace, přebujelá byrokracie či nevhodné komunikace brzdí přesuny konvojů mezi jednotlivými státy a zároveň představují zásahy do veřejných rozpočtů. Komise to chce změnit.

„Vnímáme stále větší poptávku ze členských zemí koordinovat a společně pracovat na obranných aktivitách, proto jsme se rozhodli posílit vojenskou mobilitu mezi členskými státy Evropské unie i v rámci organizace NATO,“ uvedla v tiskovém prohlášení Federica Mogheriniová, místopředsedkyně Evropské komise.

Představa Komise, jak zefektivnit přesun vojáků v rámci Unie, stojí na třech pilířích. Jednak chce překonat současná regulatorní omezení – národní právní předpisy, cla, otázky ohledně převozu nebezpečného materiálu či další státní pravidla, dále plánuje vypracovat strategii rozvoje infrastruktury, která je pro přepravu těžké vojenské techniky klíčová. Poslední pilíř je snaha o vyvolání širší diskuse mezi jednotlivými státy o dalších potřebách ke zvýšení evropské vojenské mobility. 

„Rychlý pohyb vojenských jednotek a vojenské techniky je nyní omezován fyzickými, právními i regulatorními bariérami. Ty přispívají k neefektivnímu využívání veřejných výdajů, ale i ke zbytečnému zdržování, problémům a vyšší zranitelnosti konvojů,“ tvrdí komisařka Unie pro dopravu Violeta Bulcová.

Nová pravidla by měla kromě evropského bloku platit i pro státy NATO. Například USA mají nyní speciální 40členný logistický tým, který je celý zaměřený na získávání jednotlivých povolení k přesunu vojska a techniky v zemích Unie. Například k tomu, aby američtí vojáci mohli překročit polsko-německou hranici, je nyní třeba pětidenní čekací lhůta, informuje server Politico. „Za časů studené války byly tyto přesuny mnohem jednodušší,“ postesknul si nejmenovaný pracovník štábu NATO.

NATO své cvičení a potřebu přesunů armád opírá o zvýšenou hrozbu ze strany Ruska, se kterým má po propuknutí konfliktu na východě Ukrajiny a po anexi Krymu napjatější vztahy. Evropská komise proto plánuje vypracovat do března příštího roku akční plán ke zvýšení evropské vojenské mobility, který doporučí další specifický postup, jak přepravu vojenského personálu a materiálu po Evropě zefektivnit.

 

 

Články odjinud