Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel jde ostře proti Maďarsku. Nově i kvůli věznění dětských uprchlíků

Brusel jde ostře proti Maďarsku. Nově i kvůli věznění dětských uprchlíků

V úterý oznámilo Německo, že dočasně pozastavilo navracení uprchlíků do Maďarska. Jen o den později vydala Evropská unie prohlášení, ve kterém se angažuje za práva dětských uprchlíků. Starší 14 let totiž mají být v Maďarsku drženi stejně jako dospělí ve střežených detenčních zařízeních. Podobné zadržování bez rozdílů Brusel ostře odmítá.

V roce 2016 požádalo o azyl v některém z členských států osmadvacítky 386 300 dětí, což představuje šestinásobný nárůst oproti roku 2010. Budapešť minulý měsíc oznámila, že každý běženec starší 14 let bude držen v přebudovaných kontejnerech na hranicích země, zatímco bude jeho případ projednán.

Zadržování nezletilých vnímá jako povážlivý problém česká eurokomisařka Věra Jourová. „Zadržování dětí je až posledním řešením, může být použito pouze pokud je nezbytně nutné a při zavedení speciálních podmínek, pokud neexistuje žádná jiná možnost,“ cituje list The Guardian její slova.

Evropská komise se tak zasazuje o posílení práv dětských uprchlíků, které považuje za obzvlášť citlivou skupinu běženců. Panují obavy ohledně toho, aby se nestali terčem obchodníků s lidmi či propagandy ze strany islamistů.

Podle Dublinských dohod mají být uprchlíci zadržení v některém z členských států Evropské unie navráceni do toho členského státu, kde se poprvé zaregistrovali coby žadatelé o azyl. Německo ale pozastavilo navracení do Maďarska, které viní z porušování práv dětských uprchlíků.

Pro dětské uprchlíky by podle komise měla být zřízena speciální centra, která by je ochránila. Proti tomu stojí Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který tvrdí, že jakékoliv zadržování dětí je vždy špatné, jelikož zvyšuje riziko výskytu psychických a fyzických problémů.

Maďarsku hrozí, že se ocitne před Evropským soudem, jelikož setrvale odmítá přerozdělovací kvóty organizace. Lhůta vymezená členským státům Evropské unie na přerozdělení 160 tisíc uprchlíků z Řecka a Itálie vyprší letos v září. Zatím jich ale země převzaly jen asi desetinu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744