Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel kvůli zákonu o vysokých školách bojuje s Maďarskem. Pomáhá tak ale samotnému Orbánovi

Brusel kvůli zákonu o vysokých školách bojuje s Maďarskem. Pomáhá tak ale samotnému Orbánovi

Evropská komise se dnes rozhodla nenechat nový kontroverzní zákon o vysokých školách bez odezvy a s maďarskou vládou se kvůli němu pustila do těžké politické bitvy. Podle řady kritiků se zákon snaží zlikvidovat prestižní Středoevropskou univerzitu financovanou americkým miliardářem Georgem Sorosem, a jak dnes v dopise uvedla Komise, jde proti svobodám a pravidlům Evropské unie. Brusel proto s Budapeští zahájil řízení, které může skončit až před unijním soudem. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky tak ale Komise nahrává samotnému Orbánovi, který tím může před domácím publikem nahnat politické body. Efektivnější by podle něj bylo, kdyby na Orbánův kabinet zatlačily samotné členské státy včetně Česka. 

Nový vysokoškolský zákon kabinetu Viktora Orbána vyhnal do maďarských ulic desetitisíce protestujících, podle kterých jde o jasný záměr vypudit nezávislou Středoevropskou univerzitu (CEU) ze země. Prestižní školu totiž v roce založil americký miliardář maďarského původu George Soros, který patří mezi hlasité kritiky maďarské vlády.

Viktor Orbán mu je přitom v mnohém zavázaný – právě díky stipendiu od Soros Foundation mohl v roce 1989 začít studovat politické vědy na Prembroke College v Oxfordu. To mu dnes připomněl také šéf frakce ALDE Guy Verhofstadt, který se v plamenném projevu obul do Orbána v Evropském parlamentu, kam se maďarský premiér přišel bruselské kritice bránit. „Je to jako by se vrátil Stalin nebo Brežněv. Teď ale do Maďarska,“ hřměl na Orbánův účet Verhofstadt.

Praktiky maďarské vlády se nelíbí ani Evropské komisi, která se dnes rozhodla k ráznému kroku. „Komise dnes zahájila řízení. Jedná se o první fázi, po které musí Maďarsko odpovědět a dát věci do pořádku. Pokud to neudělá, přichází další fáze,“ potvrdila pro INFO.CZ mluvčí zastoupení Evropské komise v ČR Magdaléna Frouzová.

K zahájení několikafázového řízení, které může vyústit v žalobu u Soudního dvoru EU, Komise přistupuje vždy, když dojde k porušení unijního práva. Jak Komise popisuje ve formální žádosti, ve které požaduje od Budapešti vysvětlení, maďarský zákon není v souladu se základními tržními svobodami unie, především se svobodou nabízet a zakládat služby a také s akademickými svobodami a právem na vzdělávání. Porušuje proto právní závazky EU týkající se mezinárodního obchodního práva. Odpověď má Orbán do Bruselu poslat nejdéle za měsíc.

Česko by mělo Orbánovi promluvit do duše

K takovému kroku Komise nepřistupuje často. Nejedná se totiž o řešení, které by bylo mezi evropskými zeměmi populární. Zahájení formálního řízení pro porušení povinnosti už ale minulý rok pocítilo Polsko kvůli situaci kolem Ústavního soudu a ohrožení demokratických principů v zemi. Právě polský případ ale ukazuje, že zahájení řízení je pro Evropskou komisi velký risk, který se nemusí podařit podle plánů. Od zahájení řízení totiž Komise čekala, že donutí Varšavu od protiústavních zákonů ustoupit. Opak se ale stal pravdou a polská vláda ještě přitvrdila.

„V případě Polska si tím v Komisi naběhli, protože nepočítali s tím, že polská vláda neustoupí ani o píď. Polsko ale naopak udělalo další návazné kroky, které tu situaci ještě zhoršily,“ vysvětlil pro INFO.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál, podle kterého může zahájení řízení Evropskou komisí Viktoru Orbánovi paradoxně pomoct. Zapadá totiž do jeho antibruselské rétoriky, kterou nyní používá v rámci předvolební taktiky.

„Dost možná o to Orbánovi jde, aby vystoupil v Evropském parlamentu a řekl svoji verzi, která bude přenášena v Maďarsku. Když si vzpomeneme na vystoupení Beaty Szydlové v Evropském parlamentu krátce po zahájení procedury Komise v lednu 2016, i toto vystoupení bylo v Polsku velmi pozitivně vnímané a její straně PiS v tu dobu také poskočily preference,“ říká Dostál.

Podobně jako v Polsku může Orbánův dnešní projev zapůsobit i na maďarské voliče. V současné době je totiž na domácí půdě jeho největším soupeřem extrémní pravicová strana Jobbik, se kterou se pere o hlasy voličů. „Nyní je na vysokoškolský zákon podaná žádost k ústavnímu soudu, pod kterou je podepsaný i Jobbik. Či-li on může ukázat: ‚Já jsem ten, kdo tu chrání maďarské zájmy a všichni ostatní včetně Jobbiku, který se tváří jako největší maďarští nacionalisti, straní nějakému židovskému miliardáři. Právě to může být součástí jeho taktiky,“ myslí si analytik AMO.

Lepším řešením, než je zahájení řízení Evropskou komisí, tak podle Dostála je politický tlak od samotných členských států, které ale nad problémem zatím přivíraly oči. „Členské státy by s nimi o tom měly mluvit a vysvětlovat jim to. Například vláda České republiky by na to měla reagovat a říct maďarské vládě, že to poškozuje celou střední Evropu, protože je pak Visegrád vnímán jako celek,“ říká analytik s tím, že to ohrožuje atraktivitu celé Visegrádské skupiny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744