Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel mlčí k policejní brutalitě v Katalánsku. Španělsko může být na black listu, říká analytik

Brusel mlčí k policejní brutalitě v Katalánsku. Španělsko může být na black listu, říká analytik

Na oficiální vyjádření Evropské komise k ostrým policejním zásahům, které provázely referendum o nezávislosti v Katalánsku a vyžádaly si stovky zraněných, jsme si museli počkat do dnešního poledne. „Není to nic neobvyklého, navíc se jedná o choulostivou záležitost,“ myslí si Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky. Španělsko, které je v médiích i ústy řady evropských politiků ostře kritizováno za použití násilí proti vlastním občanům, se ale může octnout na seznamu členských zemí EU, které porušují základní evropské hodnoty. Na black listu je už Polsko a neoficiálně i Maďarsko.

„To, že Komise nenaskočila na mediální vlnu, mne nepřekvapuje. Je jasné, že v tomto musí být zdrženlivější. Nesmíme také zapomenout, že se pořád jedná o protiprávní referendum, a pro Evropu může znamenat negativní precedent,“ říká pro INFO.CZ analytik Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Evropská komise se včera dočkala kritiky za to, že na rozdíl od některých evropských politiků se až do dnešního poledne žádný její komisař ke včerejším událostem ve volebních místnostech a na ulicích katalánských měst nevyjádřil. Na tiskové konferenci za komisaře v pravé poledne promluvil tiskový mluvčí, který však pouze zopakoval dlouhodobě raženou politiku EU. Ta se opírá o tvrzení, že referendum za nezávislost Katalánska není legální a mělo probíhat podle španělské ústavy. Mluvčí dodal, že násilí nemá v politice co pohledávat, a obě strany by se nyní proto měly vrátit k dialogu.

Policejní zásahy proti nelegálně vypsanému referendu, v němž se lidé vyjádřili k možné nezávislosti Katalánska na Španělsku, za sebou nechaly víc než osm stovek zraněných. Záběry policejního násilí oblétly svět a vyvolaly otazníky nad tím, kam až vláda může zajít, aby vymohla právo.

720p 360p
Katalánské referendum

„Je to choulostivá záležitost, kdy se nadnárodní instituce má, nebo nemá vyjádřit k tomu, co se děje uvnitř jednoho z jejích členů,“ říká k tomu Kruliš. Zdrženlivé chování Bruselu je proto podle něj do značné míry pochopitelné. Ostřejší vyjádření by z úst mluvčích Komise mohlo přijít v momentě, kdy by z řádného vyšetřování jasně vyplynulo, co se včera odehrálo. „V právním státě je nutné, aby se vše prošetřilo, tedy zda policie postupovala tak, jak měla, nebo zda překročila své pravomoci. Zatím výsledky šetření neznáme a je také možné, že se jednalo o záměr,“ vysvětluje Kruliš.

Podobně se vyjadřují i někteří zahraniční komentátoři, kteří poukazují na to, že si španělská vláda nepřiměřeným zásahem podkopla vlastní nohu. O referendu za nezávislost Katalánska, nejbohatšího regionu země, se nyní píše téměř všude. Navíc policejní brutalita může do budoucna vehnat do náruče separatistů další podporovatele.

Mluvčí Evropské komise na dnešní tiskové konferenci odmítl odpovídat na dotazy novinářů, zda Brusel chystá do budoucna vůči Španělsku ostřejší reakci. Podle Kruliše to pravděpodobně není na místě. „V této fázi je to těžké posuzovat. Je ale možné, že se Španělsko kvůli svému jednání ocitne na pomyslném seznamu států, které porušují základní evropské hodnoty. Už tam je Polsko a neoficiálně i Maďarsko,“ řekl redakci.

Komise už několik měsíců vede zatím nepříliš úspěšný dialog s Varšavou o stavu právního státu v Polsku. Zemi v krajním případě hrozí sankce v podobě odebrání hlasovacích práv v Radě EU. „Problémy s demokracií“ má i Maďarsko.

Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1