Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel pohrozil Česku soudem. Vadí mu, že nezavedlo směrnici o právu lidí pracovat jinde v EU

Brusel pohrozil Česku soudem. Vadí mu, že nezavedlo směrnici o právu lidí pracovat jinde v EU

Evropská komise pohrozila Česku soudem, pokud do poloviny dubna neoznámí, že do svého národního práva zavedla směrnici ohledně práva občanů EU pracovat v jiné členské zemi. Ve stejné situaci jsou podle tiskového prohlášení komise také Rakousko, Kypr, Estonsko, Litva, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko. V Česku převzetí směrnice do národního práva schválila vláda a čeká se na souhlas parlamentu.

Komise již loni v září vyzvala jmenované země, aby směrnici schválenou členskými státy zapracovaly do svých vnitrostátních právních předpisů. Oslovené země to ale podle Bruseludosud nepotvrdily. Proto se nyní komise rozhodla rozeslat jako poslední varování takzvaná odůvodněná stanoviska.

„Jestliže orgány těchto členských států nezareagují do dvou měsíců, může Evropská komise případ postoupit Soudnímu dvoru EU," uvedla dnes EK v prohlášení ke směrnici 2014/54/EU. Připomněla, že členské státy měly povinnost tuto směrnici zapracovat a sdělit to komisi do 21. května 2016.

Česká vláda přijala návrh antidiskriminačního zákona, který směrnici převádí do národního práva, v prosinci 2015. Parlament se ale zatím ještě normou zabývat nezačal. První čtení návrhu zákona je v plánu na schůzi Sněmovny, která začíná příští týden. Podle předběžného programu by se poslanci měli směrnicí zabývat 1. března.

Stejným způsobem dnes unijní exekutiva urgovala ČR spolu s Kyprem, Španělskem, Chorvatskem, Lucemburskem, Portugalskem, Rumunskem, Švédskem a Slovinskem ohledně návazné směrnice 2014/67/EU, která má především pomoci lidem, kteří už pracují nebo hledají práci v jiné zemi EU.

Tato směrnice je v Česku součástí novely zákona o zaměstnanosti, který vláda schválila loni v listopadu a Sněmovna ho schválila na počátku února. Zákonem se bude zabývat Senát, vyjádřit se k němu musí do 15. března.

Směrnice pomáhají občanům unie, kteří využívají mobility, aby měli lepší přístup k informacím o právu na volný pohyb a zaměstnání, ochranu před diskriminací na základě státní příslušnosti, podmínky týkající se odměňování a jiné pracovní podmínky. Také stanoví opatření a kontrolní mechanismy nezbytné pro lepší provádění, uplatňování a prosazování práv v oblasti vysílání pracovníků.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744