Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel začne řešit Babišova média. Bude zkoumat, zda jsou novináři v Česku svobodní

Brusel začne řešit Babišova média. Bude zkoumat, zda jsou novináři v Česku svobodní

Evropský parlament se bude tento týden dvakrát zabývat situací médií v České republice. Dnes večer bude o tématu debatovat vlivný Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a ve čtvrtek dopoledne se otázka rizika politického zneužívání médií v ČR dostane na jednání pléna europarlamentu. Zástupce Evropské komise ve čtvrtek v úvodním vystoupení podle informací ČTK zdůrazní, že svou roli mohou média plnit jen v nezávislém prostředí, kde nepanují politické nebo komerční tlaky.

Téma se na program bruselské miniplenární schůze dostalo v první polovině měsíce, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu. Babiš zařazení bodu na program jednání europarlamentu pokládá za součást kampaně proti své osobě. Připomenut v debatě ale může být také přístup televize Prima k uprchlické krizi či trvající útoky na veřejnoprávní Českou televizi.

Čeští zástupci v EP byli proti projednávání věci, někteří z nich ji vnímají především jako důsledek politického soupeření mezi velkými evropskými frakcemi. Babišovo ANO je v europarlamentu součástí liberální frakce ALDE, která nedávno ostře kritizovala evropské lidovce, k nimž stále patří strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

Diskuse odstartuje podvečerní jednání parlamentního výboru (LIBE). Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je jeho členem, od schůze čeká výměnu názorů mezi experty a poslanci. "Výstupy, ten závěr debaty bude v mnohém inspirativní a bude naznačovat, jak bude vypadat diskuse i v samotném plénu Evropského parlamentu," řekl dnes Zdechovský ČTK. V plánu ale podle něj není, že by k možnému riziku zneužití médií v ČR odhlasoval v úterý výbor, či ve čtvrtek celý europarlament nějaké prohlášení.

Poslanec zopakoval, že projednávání věci vnímá jako ostudu pro Českou republiku; česká žurnalistika a stav médií v zemi totiž podle něj nepatří k nejhorším v EU. Připomněl například situaci v Itálii, kde někdejší premiér Silvio Berlusconi ovládl řadu médií.

Poslanci z LIBE mají dnes o situaci médií v ČR debatovat s předsedou Syndikátu novinářů ČR Adamem Černým, šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym, ředitelem odboru médií a audiovize ministerstva kultury Artušem Rejentem a šéfkou bruselské pobočky organizace Reportéři bez hranic Julií Majerczakovou.

Šéf české novinářské organizace Černý hodlá europoslance seznámit s riziky, která v Česku představuje kumulace mediální a politické moci i stávající zákony. Zdůraznit ale také hodlá, že situace v zemi zdaleka není taková, jako například v Polsku či Maďarsku, řekl dnes ČTK.

Čtvrteční jednání pléna europarlamentu má být uvedeno vystoupením zástupce Evropské komise. Podle dobře informovaných zdrojů zatím není určeno, kdo přesně to bude. Rozhodovat se pravděpodobně bude mezi prvním místopředsedou komise Fransem Timmermansem a eurokomisařem pro digitální trh Andrusem Ansipou, do jehož agendy patří také otázka "svobody a plurality médií". Účast druhého z nich by mohl naznačovat i obsah chystaného čtvrtečního vystoupení, s jehož podobou se měla ČTK možnost seznámit. Hned v úvodu vystoupení, ve kterém nejspíš Česko vůbec nejmenuje, by měl totiž zástupce unijní exekutivy připomenout, že internet a nová média mají výrazný dopad na evropské demokratické společnosti, informovanost občanů a tedy i voličů.

Komise také před tím, než se poslanci pustí do debaty o stavu médií v ČR, nejspíš upozorní, že členské státy EU mají povinnost zajistit pluralitu a svobodu vyjadřování, které patří mezi základní pilíře demokracie. Komise zdůrazní, že ani Evropa není imunní vůči vážným problémům ohledně svobody médií a jejich plurality. Zástupce komise by měl připomenout omezené kompetence unijní exekutivy v této věci, uvede ale, že komise si je nynějších výzev dobře vědoma a situaci svobody médií pečlivě sleduje.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1