Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutalita v mrazivých nocích. Policisté vyhánějí migranty z pařížských ulic slzným plynem a berou jim přikrývky

Brutalita v mrazivých nocích. Policisté vyhánějí migranty z pařížských ulic slzným plynem a berou jim přikrývky

Ulice pařížské čtvrti La Chapelle jsou kulisami brutálních scén, při kterých strážnicí berou spací pytle a přikrývky spícím migrantům a jejich dětem, aby je dostali ven z města. Na situaci v minulosti upozorňovaly charitativní organizace a nyní o ní píše britský The Independent. Francouzská vláda při tom vyhlásila plán, který má bezdomovcům a migrantům pomoct. 

Noční teploty se v lednu v Paříži pohybovaly hluboce pod bodem mrazu. Ani to nezabránilo policistům v brutálních útocích na migranty spící v ulicích. Jak uvádí zpráva The Independent, strážnici se snažili dostat lidi z ulic například tím, že jim brali spací pytle a pokrývky a rozháněli je slzným plynem. Takovou zkušenost přiznaly dvě třetiny oslovených migrantů a více než polovina z nich dodala, že se při tom policie chovala agresivně.

Eritrejská rodina novinářům popsala, že strážníci sebrali pokrývky jejich dětem a nechali je napospas mrazu, který ten den dosahoval -7 stupňů Celsia. Jiný muž ve věku 45 let zase uvedl, že policista jej kopl do ramene tak silně, že musel tři týdny strávit v nemocnici. „Když jim řekneme, že nemáme kam jít, tak na nás použijí slzný plyn,“ dodal další muž z Afghánistánu.

Podobné scény se odehrávají denně v oblasti La Chapelle na severu Paříže. Potvrzuje to zástupkyně ředitele organizace Refugee Rights Data Project Natalie Stantonová, která považuje situaci za „alarmující“. Zdůrazňuje při tom, že zprávy o mrznoucích migrantech pronásledovaných strážci zákona přicházejí v momentě, kdy francouzská vláda ohlásila záměr vyřešit počty bezdomovců v ulicích. K nim navíc v posledních měsících přibyli migranti, kteří do Paříže zamířili po vyklizení obřího tábora „Džungle“ v Calais.

Ministr vnitra Bruno Le Roux přiznal, že je „obtížné“ zajistit všem migrantům střechu nad hlavou, zprávy o policejní brutalitě a násilí ale odmítl. „V žádném případě to tak není,“ řekl v lednu. „To, co nyní policie dělá, je, že poskytuje přístřeší migrantům.“ Bezdomovci a migranti mají podle něj možnost volat linku 115. Organizace Refugee Rights Data Project ale tvrdí, že dovolat se podaří jen hrstce z nich.

„Žiji na ulicích a nemám žádnou ochranu. Volala jsem na linku 115 třikrát, ale nikdy mi to nikdo nezvedl,“ řekla novinářům bezdomovkyně. „Na ulicích je to nebezpečné. Nikoho tu nemám a mám strach spát na jednom místě s tolika muži,“ dodala.

The Independent upozorňuje na nelehké podmínky, které život na ulicích přináší. Více než polovina migrantů, kteří žijí v Paříži, trpí zdravotními problémy včetně psychických onemocnění. Ojedinělé prý nejsou ani sebevraždy. „Jeden muž vylezl na střechu budovy a skončil z ní,“ citují se ve zprávě slova blíže neurčeného migranta.

V listopadu loňského roku město otevřelo první humanitární centrum, ale jeho kapacity jsou po pár měsících fungování naplněny. Zpráva uvádí, že tři čtvrtiny oslovených migrantů chtějí zůstat i nadále ve Francii a 30 % plánuje odejít do Spojeného království. To se týká hlavně mladých lidí pod 17 let. Odejít na britské ostrovy touží víc než polovina z nich.

Zpráva se zakládá na výzkumu, který probíhal 18. až 22. ledna mezi více než 340 migranty a bezdomovci, kteří žijí na ulicích pařížské čtvrti La Chapelle. Většina z oslovených pochází z Afghánistánu, Súdánu, Eritrey, Etiopie a dalších převážně afrických zemí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744