Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální daň za boje proti krajanům. Stovky ukrajinských vojáků páchají po návratu sebevraždu

Brutální daň za boje proti krajanům. Stovky ukrajinských vojáků páchají po návratu sebevraždu

Přibližně 500 ukrajinských vojáků, kteří se účastnili operací na východoukrajinském Donbase, spáchalo poté sebevraždu. Informoval o tom list Ukrajinská pravda s odvoláním na ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova.

Ministr poznamenal, že podle mezinárodního standardu přibližně 90 až 95 procent vojáků, kteří se vrátí z vojenských operací, mají zdravotní a sociální problémy. Třetina z nich pak trpí posttraumatickým syndromem, kvůli kterému často spáchají sebevraždu.

„Podle informací mezinárodního centra pro lidská práva La strada Ukraina se už v roce 2015 počet rodin veteránů z Donbasu, ve kterých dochází k domácímu násilí, zvýšil až osminásobně,“ řekl Avakov. Bojových operací na východě Ukrajiny se přitom zúčastnilo přibližně 280 500 Ukrajinců.

Ministr dodal, že počet lidí, kteří trpí posttraumatickým syndromem může být až několikanásobně vyšší. Podle něj je totiž potřeba započítat i lidi, kteří byli v důsledku bojů nuceni region opustit, nebo v něm ještě stále žijí.

Ukrajině tak podle ministra hrozí stejný scénář, jakým si prošly například Spojené státy, kde si po vietnamské válce vzalo život několik tisíc bývalých vojáků.

Ukrajinská vláda by proto podle Avakova měla vypracovat komplexní celostátní program, který by zmírnil negativní důsledky posttraumatického syndromu jakožto sociálního jevu. „Z hlediska společenského válka končí pouze tehdy, kdy se její poslední voják začlení zpět do společnosti,“ řekl ministr.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744