Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální Tanzánie: Guvernér zřídil zásahovku, která má „lovit“ homosexuály. V zemi jim jde o život

Brutální Tanzánie: Guvernér zřídil zásahovku, která má „lovit“ homosexuály. V zemi jim jde o život
 

Guvernér provincie Dáresalám v Tanzanii Paul Makonda oznámil sestavení operační skupiny, jejímž úkolem je pátrat po homosexuálech a zatýkat je. Podle guvernéra začne operovat od příštího týdne, napsal web zpravodajské společnosti BBC. Avizovaný hon na homosexuály odsoudila lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), která postup považuje za nebezpečný.

"Dostaly se ke mně informace o přítomnosti řady homosexuálů v naší provincii," prohlásil Makonda na tiskové konferenci na začátku týdne. "Tito homosexuálové se tím chlubí na sociálních sítích. Od této chvíle až do neděle mi hlaste jejich jména. Můj tým se pustí do díla v pondělí," pokračoval.

Podle BBC je v Tanzanii homofobní rétorika na vzestupu od roku 2015, kdy nastoupil k moci prezident John Magufuli. Jeho věrný stoupenec Makonda uvedl, že počítá s kritikou od některých zemí kvůli odsuzování homosexuality. "Raději rozhněvám tyto země, než abych si pohněval Boha," řekl.

Podle guvernéra bude speciální jednotku tvořit 17 pracovníků komunikačního úřadu, policistů i mediálních pracovníků, napsala BBC. Tým bude prohledávat sociální média s cílem vystopovat a zatknout páry osob stejného pohlaví. Makonda později prohlásil, že od veřejnosti již dostal tisíce zpráv se jmény více než stovky údajných gayů.

Projevy homosexuality jsou v Tanzanii nezákonné a gayové a lesby jsou nuceni svou sexuální orientaci skrývat. Agentura AFP vysvětluje, že lidé s menšinovou orientací v této východoafrické zemi čelí minimálnímu trestu ve výši 30 let odnětí svobody, odsouzeni ale mohou být i na doživotí.

"Je politováníhodné, že Tanzanie zvolila takto nebezpečný způsob, jak přistupovat k již marginalizované skupině osob," komentoval krok guvernéra Dáresalámu regionální ředitel AI Joana Nanyuki. "Tento nápad by měl být okamžitě opuštěn, protože pouze zvýrazňuje nenávist," dodal.

Agentura Reuters napsala, že Makondovo oznámení vyvolalo paniku a strach mezi tisícovkami leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů žijících v Tanzanii. Někteří zástupci komunity LGBT prý uvedli, že se bojí vyjít na ulici nebo že pro obavy z okamžitého zatčení opustili své domovy. Mladý homosexuál Nathan řekl, že razie a zatýkání v Dáresalámu už začaly, Reuters však ihned nedokázal pravdivost tohoto tvrzení ověřit.

"V pondělí jsem opustil své bydliště a od té doby se různě přesouvám. Neustále se ohlížím přes rameno, jestli po mně někdo nejde," vylíčil 24letý Nathan. V komunitě gayů podle něj nyní panuje obrovské napětí, a to nejen v Dáresalámu.

Reuters uvádí, že tvrdé zákony proti homosexuálům dosud byly v Tanzanii vymáhané jen zřídka. Tanzanie prý měla pověst tolerantnější země než například sousední Uganda, situace se však zhoršila po nástupu Magufuliho. Ten loni v létě prohlásil, že homosexualitu neschvalují ani krávy. Zákony kriminalizující vztahy s osobami stejného pohlaví platí ve většině afrických zemí, přičemž tresty za ně se pohybují od odnětí svobody až po trest smrti.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1