Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální virus WannaCry opět útočí. Automobilce Honda zabránil ve výrobě stovek vozů

Brutální virus WannaCry opět útočí. Automobilce Honda zabránil ve výrobě stovek vozů

Virus WannaCry dále útočí. Ransomware, který v polovině května ochromil počítače po celé zeměkouli a jehož místo původu analytici vysledovali do Severní Koreje, je stále aktivní. Tento týden totiž napadnul počítače japonské společnosti Honda, kde ochromil několik starších výrobních linek, uvedla americká televize CNN. Kvůli tomuto počítačovému útoku společnost nevyrobila tisícovku nových automobilů, dodala Honda v tiskové zprávě. 

Virus, který po napadení počítače požaduje zaplacení výkupného, napadnul některé starší linky v sayanské továrně Hondy v pondělí. „Problém jsme vyřešili, v úterý se naše produkce vrátila do normálu. Zároveň jsme přijali bezpečnostní opatření, aby se problém neopakoval,“ uvedla druhá největší japonská automobilka ve své tiskové zprávě.

WannaCry, který v polovině května ochromil mnoho světových firem a institucí, tak evidentně stále ještě útočí na vhodné cíle – tedy na počítače se starším operačním systémem. Microsoft přitom po útoku vydal bezpečnostní záplatu, takže všechny řádně aktualizované systémy by proti viru měly být zabezpečené. Problém je však v tom, že ne všechny firmy a organizace používají aktualizovaný software.

„Za poslední měsíc jsme se zabývali 60 miliony infekcemi, z toho sedm milionů bylo v USA,“ přiznává pro server CNN Salim Neino, výkonný ředitel bezpečnostní společnosti Kryptos Logic.

Bezpečnostní analytici vysledovali původ viru WannaCry ke skupině Lazarus, která je napojená na režim v Severní Koreji. „Je velká pravděpodobnost, že WannaCry vzniknul v Severní Koreji,“ uvedla společnost Symantec zabývající se počítačovou bezpečností. Severní Korea má navíc s vypouštěním počítačových virů bohaté zkušenosti, v roce 2015 útočil na světové banky včetně bangladéšské centrální banky, o rok dříve na hollywoodské studio Son Pictures.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744