Články odjinud

Brutální vraždění civilistů musí přestat. EU i Merkelová tlačí Rusko a Írán k příměří v Sýrii

Brutální vraždění civilistů musí přestat. EU i Merkelová tlačí Rusko a Írán k příměří v Sýrii

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby podpořil připravovanou rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k okamžitému příměří v Sýrii. Klid zbraní by měl trvat měsíc. Za příměří v Sýrii se dnes rovněž přimluvila i EU. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska režim prezidenta Bašára Asada „brutálně útočí“ na nevinné muže, ženy a děti. Rusko a Irán, které Asada podporují, proto Tusk vyzval, aby toto násilí zastavily.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes kvůli vývoji v Sýrii napsali dopis ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Merkelová to po summitu řekla novinářům. Putina vyzvali, aby pomohl v Radě bezpečnosti OSN prosadit rezoluci, která by pomohla ustavit příměří.

Cílem příměří má být zajištění humanitární, zejména zdravotnické podpory pro strádající civilní obyvatelstvo. „Francie a Německo vyzývají Rusko, aby v tomto ohledu přijalo svou povinnost,“ uvádí se ve společném prohlášení Merkelové a Macrona.

Síly prezidenta Asada od neděle intenzivně bombardují syrskou východní Ghútu. Jde o poslední větší území u Damašku, které mají pod kontrolou tisíce povstalců z různých skupin, včetně islamistických milicí. V obležení tam od roku 2013 žije na 400.000 civilistů, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Merkelová situaci v oblasti na tiskové konferenci označila za „strašlivou“.

Tusk oznámil, že EU žádá zajištění humanitární přístupu a ochranu ohrožených civilistů.

Rusko, které má v Radě bezpečnosti OSN právo veta, dnes dalo najevo, že je připraveno rezoluci podpořit. Ale s námitkami. „Neexistují žádné záruky, že (povstalci) nebudou pokračovat v ostřelování obytných čtvrtí v Damašku,“ upoznil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva už přišla s vlastním pozměňovacím návrhem, který vedl k odkladu plánovaného hlasování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud