Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bude britský levicový expremiér Blair pracovat na Blízkém Východě pro Trumpa? Jednal s jeho zeťem

Bude britský levicový expremiér Blair pracovat na Blízkém Východě pro Trumpa? Jednal s jeho zeťem

Bývalý britský labouristický premiér Tony Blair se několikrát setkal se zetěm a poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, aby spolu jednali o možné spolupráci v otázce Blízkého východu. Informoval o tom dnes britský bulvární list The Mail on Sunday. Blair by podle něj mohl pro Trumpa pracovat jako zvláštní vyslanec pro mírový proces na Blízkém východě.

Blair se s Kushnerem údajně setkal minulý týden v Bílém domě, aby spolu jednali o možném navázání spolupráce. Od loňského září se podle britského listu oba muži setkali již třikrát. Blairův mluvčí odmítl komentovat "soukromé rozhovory".

Jared Kushner, kvůli kterému Trumpova dcera Ivanka konvertovala k judaismu, se stal prezidentovým poradcem pro otázky Blízkého východu. Podle kritiků ale nemá Kushner v této oblasti žádné zkušenosti.

Ačkoliv byl Blair v letech 1997 až 2007 premiérem za levicovou Labouristickou stranu, udržoval velmi dobré vztahy s tehdejším republikánským prezidentem USA Georgem Bushem mladším. Británie se pod Blairovým vedením po boku Spojených států zapojila i do války v Iráku. Jako klíčový důvod k invazi obě země uváděly hrozbu iráckých zbraní hromadného ničení, která se tam ale nenašly. Kritikové navíc Američanům a Britům vytýkají, že měli předvídat nestabilitu, jakou v Iráku vojenský zásah může vytvořit.

Po odchodu z Downing Street Blair působil do roku 2015 jako zmocněnec takzvaného blízkovýchodního kvartetu, který tvoří Evropská unie, OSN, Spojené státy a Rusko. Později se stal předsedou Evropské rady pro toleranci a smíření (ECTR), která bojuje proti xenofobii, antisemitismu a rasové diskriminaci. Před časem oznámil, že se hodlá vzdát své lukrativní poradenské činnosti a bude se nadále věnovat hlavně charitě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744