Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bude schůzka Trumpa s Kimem ve Švédsku? Vyslanec KLDR tam hodlá zůstat

Bude schůzka Trumpa s Kimem ve Švédsku? Vyslanec KLDR tam hodlá zůstat

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho dnes ve Švédsku jednal se švédskou kolegyní Margot Wallströmovou a premiérem Stefanem Löfvenem a v návštěvě skandinávské země hodlá pokračovat i v sobotu. Oznámilo to dnes švédské ministerstvo zahraničí. Podle médií má Ri ve Švédsku strávit celý víkend. Vzhledem k ojedinělé cestě severokorejského představitele sílí podle médií spekulace, že by Švédsko mohlo případně hostit schůzku mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Agentura DPA dnes poznamenala, že severokorejský ministr zahraničí necestuje často. Tím spíš vyvolává jeho návštěva Švédska spekulace, že bude skandinávská země hostit vrcholnou schůzku Trumpa a Kima.

Dnes se Ri sešel nejen se svou švédskou kolegyní Wallströmovou, ale také s premiérem Stefanem Löfvenem, informovala DPA. Podle švédského ministerstva zahraničí mají rozhovory pokračovat i v sobotu. O jejich konkrétním obsahu však není mnoho známo.

Löfven po dnešním krátkém setkání se šéfem severokorejské diplomacie potvrdil svou nabídku vystupovat jako zprostředkovatel mezi Trumpem a Kimem. Pokud Švédsko může vrcholnou schůzku hostit, učiní to, řekl sociálnědemokratický politik při dnešní návštěvě Berlína. Löfven však dnes také zdůraznil, že se summitem ve skandinávské zemi musí souhlasit všichni hlavní aktéři, tedy kromě KLDR a USA i Jižní Korea, Čína a Japonsko.

Ri do Švédska přicestoval už ve čtvrtek přímým letem z Pekingu na údajnou dvoudenní návštěvu. Jednat měl o možnostech snížení napětí na Korejském poloostrově.

Pchjongjang po sérii jaderných a raketových zbrojních testů podnikl od začátku letošního roku řadu diplomatických kroků. Severokorejský vůdce Kim Čong-un by se měl v dubnu a v květnu sejít s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Místo a datum historického summitu USA-KLDR zatím nebylo oznámeno a Kim Čong-un zatím ani oficiálně nepotvrdil, že je připraven se s Trumpem sejít.

Spojené státy a Severní Korea nemají diplomatické vztahy, americké zájmy v Pchjongjangu zastupuje právě Švédsko.

Jako jedno z možných neutrálních míst pro setkání Trumpa s Kimem analytici zmiňují i Švédsko, ačkoli pravděpodobnější lokalitou se jeví mírová vesnice Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi. V okolí jihokorejského prezidenta se podle DPA hovoří také o Švýcarsku nebo jihokorejském poloostrově Če-ču.