Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Budou Japonsku vládnout ženy? Nedostatek mužů by mohla vyřešit císařovna, premiér se jí brání

Budou Japonsku vládnout ženy? Nedostatek mužů by mohla vyřešit císařovna, premiér se jí brání

Japonský parlament v pátek schválil zákon, který umožní císaři odstoupit s funkce. Zároveň ale otevřel cestu k debatě o nástupnictví. Současná ryze mužská linie totiž může v císařské rodině do budoucna znamenat problém.

Schválený zákon umožní císaři Akihitovi důstojně odejít z funkce. Vladař loni v srpnu vyjádřil obavy, že mu pokročilý věk (83 let) a špatný zdravotní stav brání ve vykonávání povinností. Japonské právo ale jeho abdikaci neumožňovalo, musel se tedy změnit zákon.

Akihito bude po 200 letech prvním císařem, který dobrovolně odstoupí z funkce. Stane se tak na sklonku příštího roku. Na trůn by měl nastoupit korunní princ Naruhito.

S případnými dalšími nástupci ale může mít Japonsko problém. Nástupnictví se totiž dědí v čistě mužské linii. Vládnoucí rodinu však v současnosti tvoří pouze pětice můžů včetně samotného císaře. Kromě zmíněného nástupníka ještě Naruhitův bratr Akishino, jeho desetiletý syn princ Hisahito a 81letý císařův bratr princ Masahito.

Usnesení přijaté parlamentem vládu vyzývá, aby hledala způsob, jak zajistit stabilitu císařské dynastie včetně možnosti povolit vládnout ženám. Japonská veřejnost si sice císařovnu přeje, konzervativní Abé se ale zatím staví proti. Při schvalování zákona odmítl vyhovět opozici, která ženské nástupnictví chtěla schválit už nyní.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1