Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bulhaři opět zvolili prozápadní stranu expremiéra Borisova. Ovlivní to vztahy s Moskvou?

Bulhaři opět zvolili prozápadní stranu expremiéra Borisova. Ovlivní to vztahy s Moskvou?

Bulharské parlamentní volby v neděli vyhrála strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova, ale k sestavení vlády bude potřebovat koaličního partnera. Se ztrátou pěti a půl procentního bodu skončila druhá Bulharská socialistická strana (BSP). Ta ale velkou koalici vylučuje. Vyplývá to z téměř celkových výsledků, které po sečtení téměř všech hlasů dnes oznámila ústřední volební komise (CIK).

Strana GERB je výrazně prozápadní a podporuje sankce proti Rusku, nicméně Borisov byl vždy pro pragmatickou politiku vůči této zemi, s níž Bulharsko spojují historické vazby. Socialisté pod vedením Ninovové naopak se sankcemi nesouhlasí a slibovali, že pokud dostanou šanci vládnout, vztahy s Moskvou zlepší. To by podle některých politologů právě mohl být důvod, proč část nerozhodných voličů dala hlasy raději GERB, byť ji nepodporují, než BSP.

Hranici čtyř procent hlasů pro vstup do 240členného Lidového shromáždění zdolalo ve shodě s předvolebními průzkumy pět politických stran. GERB podle údajů CIK (sečteno 98,5 procenta hlasů) podpořilo 32,64 procenta zúčastněných voličů a BSP 27,12 procenta. V předběžném rozdělení mandátů to znamená 96 křesel pro vítěze a pro druhého 79.

Třetí skončila s 9,06 procenta aliance tří nacionalisticky orientovaných stran Jednotní vlastenci. Status nejsilnější strany zastupující početnou tureckou menšinu obhájilo na čtvrtém místě s 9,04 procenta hlasů Hnutí za práva a svobody (DPS), protože se nenaplnily obavy ze strany DOST, podporované Ankarou, jež získala ani ne tři procenta hlasů. Konečně pátou formací, která vstoupí do zákonodárného sboru, je liberální strana Vůle, jejímž vůdce je podnikatel Veselin Mareški. Podpořilo ji 4,15 procenta hlasujících.

Mezi stranami, které se do parlamentu nedostaly, je liberální Reformní blok - hlas lidu a Alternativa pro bulharskou obnovu (ABV). Obě strany byly součástí Borisovovy menšinové vládní koalice.

Velká koalice nepřipadá v úvahu

Podle pozorovatelů nebude pro GERB vytvoření vládní koalice snadné. Šéfka socialistů Kornelija Ninovová dnes zopakovala, že takzvaná velká koalice s vítěznou stranou nepřipadá v úvahu, je připravena pokusit se o vytvoření vlády sama, kdyby Borisov v koaličním vyjednávání neuspěl. Sám Borisov zase dal najevo, že se mu nechce do vlády s DPS. Partnerem by mu mohl být Mareški se svou Vůlí. Zda se dohodne s nacionalisty, není jisté, ale jeho předchozí menšinová vláda měla jejich "tichou" podporu.

V neděli šlo v Bulharsku o třetí předčasné parlamentní volby od roku 2013. Od roku 2009 volby vždy vyhrál GERB. Loni na podzim Borisov s celou vládou odstoupil poté, co jeho kandidátka Cecka Cačevová prohrála prezidentské volby s Rumenem Radevem, kterého podporovali socialisté. Splnil tím slib, který před volbou hlavy státu dal veřejně.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744