Bulharsko pomýšlí na schengen. Babiš odletěl do Sofie říct, že v tom nevidí problém | info.cz

Články odjinud

Bulharsko pomýšlí na schengen. Babiš odletěl do Sofie říct, že v tom nevidí problém

Bulharsko se nachází na vnější hranici evropské osmadvacítky, členem schengenského prostoru, který mezi členy odbourává hraniční kontroly, ale není. Sofie to vnímá jako diskriminaci a dlouhodobě upozorňuje na to, že podmínky pro vstup splňuje. Myslí si to i český premiér Andrej Babiš, který do Sofie zamířil na zahraniční cestu.

„Podporuji myšlenku, aby všechny evropské země byly v schengenu. Abychom bránily evropský kontinent, nejen schengen,“ řekl Babiš brzy ráno před odletem. Připomněl, že Česko se dlouhodobě staví za vstup Bulharska do prostoru volného pohybu.

Bulharsko se stalo členem Evropské unie v roce 2007, ale v schengenském prostoru zatím není. Země to vnímá jako diskriminaci ze strany západních unijních států a trvá na tom, že od roku 2011 splňuje veškeré podmínky, které jsou pro zrušení kontrol potřebné. K nim patří pokrok v reformě justice a boj s korupcí. O členství v schengenském prostoru, do něhož patří i Česko, rozhodují členské státy na úrovni Rady EU (jednomyslně).

„Cítíme, že v Evropě někdy není s některými zeměmi zacházeno stejným způsobem. A bohužel je to Bulharsko a Rumunsko. Všechna kritéria jsme splnili už před více než šesti lety,“ stěžovala si nedávno evropským novinářům bulharská ministryně pro EU Liljana Pavlovová.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

Bulharsko střeží východní hranici EU a trvá na tom, že lépe než některé jiné země, které do schengenského prostoru dávno patří. Vidět to podle Sofie bylo při migrační krizi, která v posledních letech zasáhla Evropu.

Přesvědčen je o tom i Babiš, který odletěl do Bulharska v souvislosti s předsednictvím země v Radě EU. To odstartovalo začátkem roku a potrvá dalších šest měsíců. „Schengen občas nemá logiku. Jako Řecko, kolem kterého nejsou země v schengenu,“ řekl novinářům.

Babiš během dne jedná se svým protějškem Bojkem Borisovem a prezidentem Rumenem Radevem. Hovořit se bude hlavně o evropských otázkách, ale zmíněna má být i spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti obchodu, investic nebo cestovního ruchu.

K prioritám bulharského předsednictví patří bezpečnost, stabilita a solidarita. Během předsednictví se v EU povedou jednání zejména o víceletém rozpočtu unie, migraci nebo brexitu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud