Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bulharsko pomýšlí na schengen. Babiš odletěl do Sofie říct, že v tom nevidí problém

360p

Bulharsko se nachází na vnější hranici evropské osmadvacítky, členem schengenského prostoru, který mezi členy odbourává hraniční kontroly, ale není. Sofie to vnímá jako diskriminaci a dlouhodobě upozorňuje na to, že podmínky pro vstup splňuje. Myslí si to i český premiér Andrej Babiš, který do Sofie zamířil na zahraniční cestu.

„Podporuji myšlenku, aby všechny evropské země byly v schengenu. Abychom bránily evropský kontinent, nejen schengen,“ řekl Babiš brzy ráno před odletem. Připomněl, že Česko se dlouhodobě staví za vstup Bulharska do prostoru volného pohybu.

Bulharsko se stalo členem Evropské unie v roce 2007, ale v schengenském prostoru zatím není. Země to vnímá jako diskriminaci ze strany západních unijních států a trvá na tom, že od roku 2011 splňuje veškeré podmínky, které jsou pro zrušení kontrol potřebné. K nim patří pokrok v reformě justice a boj s korupcí. O členství v schengenském prostoru, do něhož patří i Česko, rozhodují členské státy na úrovni Rady EU (jednomyslně).

„Cítíme, že v Evropě někdy není s některými zeměmi zacházeno stejným způsobem. A bohužel je to Bulharsko a Rumunsko. Všechna kritéria jsme splnili už před více než šesti lety,“ stěžovala si nedávno evropským novinářům bulharská ministryně pro EU Liljana Pavlovová.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

Bulharsko střeží východní hranici EU a trvá na tom, že lépe než některé jiné země, které do schengenského prostoru dávno patří. Vidět to podle Sofie bylo při migrační krizi, která v posledních letech zasáhla Evropu.

Přesvědčen je o tom i Babiš, který odletěl do Bulharska v souvislosti s předsednictvím země v Radě EU. To odstartovalo začátkem roku a potrvá dalších šest měsíců. „Schengen občas nemá logiku. Jako Řecko, kolem kterého nejsou země v schengenu,“ řekl novinářům.

Babiš během dne jedná se svým protějškem Bojkem Borisovem a prezidentem Rumenem Radevem. Hovořit se bude hlavně o evropských otázkách, ale zmíněna má být i spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti obchodu, investic nebo cestovního ruchu.

K prioritám bulharského předsednictví patří bezpečnost, stabilita a solidarita. Během předsednictví se v EU povedou jednání zejména o víceletém rozpočtu unie, migraci nebo brexitu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744